Ispovijest Albanaca koji su ilegalno migrirali u Veliku Britaniju: Život je bio nepodnošljiv
Memaj, koja ima 31 godinu, sada pokušava riješiti svoj status, znajući da bi to moglo potrajati godinama. Uvjerena je da će to vrijediti, dok je život u Albaniji opisala kao nepodnošljivim. U matičnoj zemlji je bila broker. Odgovorila je na pitanje zašto se odlučila na opasno krijumčarenje.
"Nema smisla. No, kada pogledate Albaniju i prilike koje daje mladim ljudima, onda ima smisla. Samo želim da živim u sretnom okruženju. Samo želim da živim u sigurnom okruženju. Želim da živim u društvu koje je dobro strukturirano i dobro organizovano. Više ne želim da živim u haosu", naglasila je.
Memaj je dio onoga što je britanska ministrica unutrašnjih poslova Suella Braverman nazvala "invazijom" migranata, govoreći o dolasku velikog broja Albanaca. Od početka došlo ih je 12.000, i to većinom ilegalno prelazeći preko La Manchea (Engleskog kanala) malim čamcima. Od navedenog broja, 10.000 su muškarci bez porodice. Da bi uspjeli u tome, plaćaju krijumčarima. Memaj je za to platila 26-godišnjem prijatelju Denisu Arapiju koji je također iz Albanije. Oboje su akademski obrazovani i pristali su govoriti za Sky News, smatrajući da tražitelji azila iz Albanije žive pod stigmom.
"Zašto se migranti vide kao problem. Posmatrajte nas kao vrijedne ljude", poručio je Arapi.
Albanija je za Veliku Britaniju sigurna država. Britanske institucije smatraju da previše tražitelja azila zloupotrebljava sistem te da su oni žrtve modernog ropstva. Poručuju da će razbiti "poslovni model" krijumčara.
Kako krijumčari djeluju
Arapi, koji je radio u Albaniji radio u privatnoj bolnici, ispričao je kako krijumčari nagovaraju ljude da se pridruže njihovim kriminalnim grupama u Velikoj Britaniji. Kako je kazao, kada je u julu prelazio preko La Manchea, razgovarao je sa sunarodnjacima na čamcu i polovina njih je namjeravala da zatraži azil. Osim toga, planirali su da rade građevinske poslove za koje će biti plaćeni u gotovini, dok se ne obrade njihovi zahtjevi za azil. Tvrdi da je četvrtina mladih ljudi sa čamca kazala da će se povezati sa kriminalnim grupama koje su ih prokrijumčarile u Veliku Britaniju.
"Krijumčari znaju da sistem nije dobar i to koriste kao dobru polaznu tačku da uvjere ljude da to urade. Kažu: 'Nikada nećeš dobiti papire za azil'. Kažu: 'Nikada se nećeš integrisati u društvo'. Kažu: 'Postoje slučajevi koji čekaju duže od tri godine i ne dobiju dozvolu za rad'. Uvjeravaju te da dolaziš ovdje i da ne možeš ništa drugo da uradiš osim da im se pridružiš", ispričao je Arapi.
Napomenuo je da je vrlo teško dobiti vizu da bi se došlo u Veliku Britaniju te da je traženje azila jedina opcija.
Reakcija premijera Albanije
Albanski premijer Edi Rama je početkom ovog mjeseca oštro kritikovao Britance, a nakon spomenute izjave ministrice Suelle. Prema Raminim riječima, Velika Britanija je bila primjer kako integrisati manjine, ali da sada postaje "luda kuća".
"Ne radi se ovdje o jednoj osobi. Radi se o atmosferi koja je stvorena, a to je pronalazak žrtvenog janjeta i okrivljavanje drugih. Ne radi se o Albancima ili vanzemaljcima ili gangsterima, već o promašenoj politici upravljanja granicama i suprotstavljanja kriminalu. Takav rječnik nije politika, nije program, nije vizija. To nije ništa drugo nego podsticanje na ksenofobiju i targetiranje jedne zajednice. Divim se svemu onome što Velika Britanija predstavlja. No, zgrožen sam politikom koja je osuđena na propast", poručio je.
Albanski premijer je ranije na Twitteru objavio da Velika Britanija diskriminiše Albance kako bi skrenula pažnju sa, kako je naglasio, promašene politike.