Izbori u Njemačkoj: Ko je zabilježio najveći pad, a ko postao najpoželjniji partner
Prema posljednjim preliminarnim rezultatima, SPD na čelu s Olafom Scholzom predvodit će novu vlast u Njemačkoj s obzirom na to da su osvojili 25,7 posto glasova.
Poređenja radi, prethodne izbore koji su održani 2017. godine, SPD je osvojio 20,5 posto glasova. Samim tim, SPD će u novom sazivu njemačkog Bundestaga dobiti dodatna 53 mjesta i tako će činiti najveći politički blok s ukupno 206 pozicija te će kao vodeća stranka u Njemačkoj predvoditi pregovore o sastavljanju nove vlade.
Konstantan i značajan rast Zelenih
Stranka koja iz godine u godinu bilježi rast svakako jesu Zeleni, što ovu političku opciju stavlja u poziciju najpoželjnijeg koalicionog partnera.
Prema preliminarnim rezultatima, Zeleni su osvojili podršku 14,8 posto glasova, što je 5,8 posto više u odnosu na izbore 2017. godine, što će im omogućiti 51 dodatno mjesto u Bundestagu.
"Nadali smo se i boljem rezultatu, ali to je i dalje izborni rezultat koji nam daje mogućnosti da budemo dio nove njemačke vlade", rekao je europarlamentarac i član Zelenih Rasmus Andresen.
S obzirom na broj glasova i poziciju koja joj se nudi, stranka Zelenih će svakako biti jedan od ključnih faktora u formiranju nove vlasti. Prije izbora, mediji i analitičari su više puta isticali kako najveće šanse za novu vlasti ima tzv. "semafor koalicija", koju će činiti SPD, Zeleni i liberalna Slobodna demokratska stranka (FDP).
Liberalni FDP je na ovim izborima zabilježio rast na izborima te je osvojio dodatnih 12 mjesta u parlamentu, što je rast od 0,7 posto.
Upravo će ova stranka na čijem je čelu Christian Lindner predstavljati treću stranku koja će odlučivati o novom sastavu koalicije.
Iako je Lindner ranije potencirao saradnju s koalicijom CDU/CSU, razumijevanje između Zelenih i SPD-a moglo bi znatno doprinijeti i tome da liberali promijene mišljenje te da se odluče za ulazak u tzv. "semafor koaliciju", koju bi činili SPD, Zeleni i FDP.
Građani ne praštaju greške
Stranka, odnosno koalicija koja je zabilježila najveći pad na ovim izborima jeste dosadašnji neprikosnoveni vladar Njemačke - Demokršćanska koalicija CDU/CSU.
Prema preliminarnim rezultatima, CDU/CSU je na ovim izborima zabilježio pad od čak 8,8 posto, čime su osvojili ukupno 24,1 posto glasova. Ovakav rezultat donosi pad u Bundestagu od nevjerovatnih 50 mjesta, što je protumačeno kao najgori rezultat ove stranke u historiji.
Iako se prije izbora govorilo o tome kako se glasači koalicije CDU/CSU pokažu onda kada je to i najpotrebnije, čini se kako su afere koje su obilježile ovu koaliciju u protekloj godini znatno promijenile mišljenje javnosti.
U posljednjih godinu dana, zvaničnici CDU-a našli su se u nizu afera, uključujući i one vezane za nabavku medicinskih maski i moguću korupciju koja je vezana za ove poslove.
Uprkos brzoj reakciji stranke, kao i ostavci koju su članovi Bundestaga podnijeli, ova afera predstavljala je veliku mrlju za vladajuću koaliciju uoči predizborne kampanje.
Šlag na tortu svakako je bio "skandal" u kojem je učestvovao kandidat za kancelara u ime CDU-a Armin Laschet. Tokom poplava koje su pogodile dijelove Njemačke tokom ljeta, predstavnici vlasti, uključujući i njemačkog predsjednika, posjetili su poplavljenja područja.
U trenutku dok je njemački predsjednik Frank-Walter Steinmeir držao govor te naglašavao značaj pomoći, fokus medija bio je na Arminu Laschetu, koji se zajedno s kolegama smijao u pozadini, što je izazvalo veliki bijes njemačke javnosti i gotovo sigurno se odrazilo i na sam rezultat izbora.
Parlamentarni izbori u Njemačkoj su okončani i u narednom periodu slijede mukotrpni pregovori o uspostavljanju vlasti.
Iako su SPD i Zeleni gotovo pa sigurno novi partneri u vlasti, najteži posao sigurno slijedi u pregovorima s FDP-om koji će, uprkos manjem broju osvojenih glasova, predstavljati stranku koja vrlo lako može odrediti budućnost Njemačke i eventualni sastav nove vladajuće koalicije.
U ovom trenutku, sastav koalicije može otići u dva smjera - stvaranje "semafor koalicije" koju bi činili SPD, FDP i Zeleni ili stvaranje "Jamajka koalicije" (CDU, FDP, Zeleni), koju je u ovom trenutku gotovo pa nemoguće zamisliti.