Izraelski program za špijunažu povezan i s napadima na web stranice u Velikoj Britaniji
"Korisnici špijunskih softvera pokreću zlonamjerni program na običnim web stranicama za koje se zna da privlače čitatelje ili korisnike koje smatraju 'metama od interesa'", navodi se.
Istraživači su naglasili da ovakvi sofisticirani napadi omogućavaju korisnicima softvera da identifikuju karakteristike pojedinaca koji posjećuju web stranice, uključujući i vrstu pretraživača te operativne sisteme koje koriste.
U nekim slučajevima, korisnik zlonamjernog softvera može pokrenuti i proces koji će mu omogućiti da preuzme kontrolu nad računarom.
Za razliku od špijunskog softvera NSO grupacije koji nosi naziv Pegasus i prije svega je usmjeren na mobilne uređaje, špijunski program kompanije Candiru usmjeren je na računare.
"Istraživači su otkrili da su 'mete' špijunskog softvera bile i stranice kao što je Middle East Eye, te više web stranica povezanih s ministarstvima u Iranu i Jemenu", saopćili su kanadski istraživači.
Nakon objavljenih informacija oglasio se i glavni urednik medija Middle East Eye te je naglasio kako ovo nije prvi put da se pokušava spriječiti rad ovog medija.
"Potrošene su znatne sume novca na to. Međutim, ove aktivnosti nas ne sprečavaju da izvještavamo o tome šta se dešava u svim dijelovima Bliskog istoka i uvjeren sam kako nas ništa neće spriječiti da to radimo i u budućnosti", rekao je urednik David Hearst.
Iako je softver kompanije Candiru u posljednjih nekoliko mjeseci postao tema brojnih istraživanja, o samoj kompaniji se vrlo malo zna. Prema dostupnim informacijama, kompanija je osnovana u Tel Avivu 2014. godine, a od tada je nekoliko puta mijenjala ime. Candiru je 2017. godine svoj program za špijunažu prodao klijentima u Zaljevskim zemljama, zapadnoj Evropi i Aziji.
Prema informacijama izraelskih medija, Candiru je prodaju programa za špijunažu dogovorio i sa Uzbekistanom, Saudijskom Arabijom i Ujedinjenim Arapskim Emiratima.