Zdravstveni sistem u Gazi pred kolapsom, od neuhranjenosti umrlo 52 djece

Yusuf Ebu er-Ris, zamjenik ministra zdravlja u Gazi, izdao je upozorenje i kazao da su osnovni lijekovi skoro iscrpljeni, kao i 59 posto vitalnih lijekova i 37 posto medicinskih zaliha.
Osim toga, 13.000 pacijenata kojima je potrebno liječenje izvan Gaze suočava se sa pogoršanim uvjetima jer su granični prijelazi i dalje zatvoreni.
Blokada nije samo ugrozila opskrbu hranom u Gazi, već je i povećala rizik od široko rasprostranjene pothranjenosti i anemije, posebno među djecom.
Od 7. oktobra 2023. godine, 274 novorođenčadi je tragično ubijeno u izraelskim zračnim napadima, što pokazuje stepen brutalne smrtnosti najmlađih i najugroženijih u Pojasu Gaze.
Također, bolnice se suočavaju s velikom nestašicom kisika, nedostatak medicinske opreme i goriva onemogućio je mnoge hitne procedure, stavljajući zdravstvene usluge na ivicu kolapsa.
Hitna pomoć i humanitarni timovi su sve više ciljani od strane izraelskih snaga što ometa napore za evakuaciju ranjenih.
Osim toga, oštećeni vodovi i opasnosti po okoliš doveli su do porasta bolesti koje se prenose vodom, poput dijareje i kožnih infekcija.
Zdravstvenu situaciju u Gazi pogoršava nedostatak doktora i medicinskih sestara, od kojih mnogi rade u ekstremnim uvjetima, često s ograničenim resursima u bombardiranim bolnicama.
Međunarodno pravo garantuje pristup zdravstvenoj zaštiti kao osnovno pravo, ali Palestinci su i dalje uskraćeni za to.
U izjavi povodom Svjetskog dana zdravlja 7. aprila, palestinsko ministarstvo zdravlja u Ramali je naglasilo da su milioni Palestinaca i dalje lišeni osnovne zdravstvene zaštite. Nasilje i nestašice, koji su u toku, doveli su žene, djecu, starce i bolesne u ozbiljan rizik, nemogućnost pristupa liječenju za spašavanje života.
"Zdravlje nije luksuz. To je pravo sadržano u međunarodnom pravu i vrijeme je da globalna zajednica djeluje i okonča ovu humanitarnu katastrofu", navedeno je u saopćenju.