Napuštaju Commonwealth?
51

Jamajka predstavila historijski zakon: "Prekid" sa britanskom monarhijom sve bliži

Piše: N. Ž.
Premijer Jamajke Andrew Holness i britanski princ William (Foto: EPA-EFE)
Premijer Jamajke Andrew Holness i britanski princ William (Foto: EPA-EFE)
Vladajuće partije u karipskoj zemlji Jamajka odlučile su uputiti u parlamentarnu proceduru zakon kojim bi se ova zemlja i formalno odvojila od Velike Britanije, odnosno odbacila vladavinu britanskog monarha Kralja Charlesa.

Iako je riječ o ceremonijalnoj vladavini, te činjenici da Charles nema mogućnost da utiče na interne stvari u Jamajci ili bilo kojoj drugoj zemlji Commonwealtha, vladajuće stranke u ovoj zemlji žele "završiti proces nezavisnosti."

"Svake godine, kada slavimo nezavisnost 6. augusta, nacija je pozvana da se osvrne na svoja postignuća od sticanja nezavisnosti i na ono šta još treba učiniti, a svake godine postavlja se pitanje kada ćemo ukinuti monarhiju i imati jamajčanskog šefa države", rekla je za Guardian Marlene Malahoo Forte, ministrica pravde Jamajke.

Opozicija je imala određene kritike na potez vlasti, ali su najavili da će podržati ovakvu inicijativu koja bi i formalno prekinula veze, u ovom kontekstu, između Jamajke i britanske monarhije.

Ako bi zakon bio izglasan, te ako bi dobio dovoljnu podršku na referendumu, Jamajka bi postala peta karipska zemlja koja je odbacila ceremonijalnu vladavinu Velike Britanije.

Prije njih su to uradile zemlje Gvajana, Trinidad i Tobago, Dominica i Barbados.

Vrijedi istaći da su karipske zemlje u Commonwealthu, organizaciji koja okuplja Veliku Britaniju i njene bivše kolonijalne teritorije, nedavno tražile reparacije za brojne zločine koje su činili predstavnici britanskih vlasti, uključujući transatlantsku prodaju i kupovinu robova koji su dolazili većinom iz ovih država.

Vlada Keira Starmera, trenutnog premijera Velike Britanije, je to odbila, ali su se nastavili protesti lidera karipskih zemalja, koji se nadaju da će uspjeti doći do rješenja i historijske isplate reparacije za period britanske kolonizacije ovih teritorija.