Japan će javno objavljivati imena ljudi i kompanija zbog kršenja pravila o otpadu
Od marta će gradska vlada pregledati vreće smeća koje ne budu u skladu s propisima, poput onih koje nisu pravilno sortirane ili koje premašuju ograničenja veličine, a u nekim slučajevima će javno objavljivati imena osoba i kompanija koje krše pravila.
Novi propisi su usvojeni na općinskom sastanku ove sedmice i dolaze u vrijeme nastojanja Japana da poboljša svoj sistem upravljanja otpadom.
Dok mnogi gradovi u Japanu otvaraju vreće za smeće kako bi ih pregledali, neki od njih javno "prozivaju" kompanije koje krše pravila, a Fukushima će postati prvi grad koji će javno objavljivati imena osoba i kompanija. Prošle godine je Fukushima imala više od 9.000 slučajeva neadekvatno sortiranog otpada.
Trenutno, umjesto da prikupljaju otpad koji nije u skladu s pravilima odlaganja, radnici obično lijepe naljepnice na vreće za smeće, kojim obavještavaju stanovnike o kršenju propisa. Stanovnici tada moraju odnijeti svoje smeće nazad u svoj dom, ponovo ga sortirati i nadati se da će ga komunalna služba odnijeti narednog puta.
Prema novim pravilima u Fukushimi, ukoliko otpad ne bude sortiran u periodu od jedne sedmice, uposlenici komunalne službe mogu izvršiti pregled i pokušati identifikovati one koji krše pravila. Jedan od načina je pronalazak ličnih podataka. Oni koji budu kršili propise dobit će usmeno upozorenje, nakon toga slijedi pismeno, a posljednja mjera je objavljivanje imena na vladinoj internet stranici.
Vlasti Fukushime su dodale da će inspekcija otpada biti obavljena na privatan način.
Japanski gradovi imaju svoje vodiče o odlaganju otpada. U Fukushimi vreće za smeće moraju biti ostavljene na lokacijama prikupljanja svakog jutra do 8:30 sati, no ne smiju se iznijeti noć ranije. Različite vrste smeća se dijele na zapaljivi i otpad koji se može reciklirati, a prikupljanje se obavlja po različitim rasporedima. Otpad koji premašuje propisanu veličinu, poput kućanskih aparata i namještaja, zahtijeva zakazivanje termina za odvojeno prikupljanje.
Nova pravila imaju za cilj promociju smanjenja otpada i pravilnih metoda odlaganja.
Otpad se u Japanu shvata vrlo ozbiljno. Devedesetih godina je vlada odredila nacionalni cilj da se udalji od deponija, smanji količinu otpada i promoviše reciklažu. Lokalne vlasti su pokrenule vlastite inicijative.
Stanovnici Kamikatsua, japanskog grada s ambicioznim ciljem od "nula otpada", razvrstavaju otpad u 45 kategorija. Prefektura Kagoshima je uvela obavezu da svi stanovnici napišu imena na vrećama za smeće. Prošle godine je grad Chiba uveo AI asistenta da pomogne stanovnicima da odlažu otpad na ispravan način.