Japanski medicinski stručnjaci u dokumentarcu objasnili zašto nam treba distanca od 1,5 metara
U ovom dokumentarcu japanski medicinski stručnjaci upozoravaju na ono što bi moglo doći u borbi protiv koronavirusa.
Za samo nešto više od tri mjeseca novi koronavirus proširio se svijetom ubivši hiljade ljudi i paralizirajući globalnu ekonomiju. Studije slučajeva infekcije klastera u Japanu nude neke tragove o tome kako je počela pandemija. NHK donosi izvještaje s glavnih linija borbe protiv koronavirusa, širom svijeta i u laboratoriji dok se naučnici utrkuju u razvoju efikasnih lijekova.
Micro-droplets: Air CirculationStay safe by being aware of unseen coronavirus risks that could be floating around.Watch the full program here⬇"NHK Documentary - COVID-19: Fighting a Pandemic"https://www3.nhk.or.jp/nhkworld/en/ondemand/video/5001289/?cid=wohk-fb-org_vod_corona_clip1-202003-001
Posted by NHK WORLD-JAPAN on Monday, March 30, 2020
S druge strane, i molekularni biolog doktor Sui Huang iz Instituta za sistemsku biologiju (ISB) u Seattleu kazao je da istraživanja pokazuju da kapljice veće od aerosola pri izdisaju (brzina manja od jednog metra u sekundi) ispare ili padnu na tlo udaljeno manje od 1,5 metara.
"Kada te kapljice izbacujete velikom brzinom kašljem ili kihanjem, posebno veće kapljice (veće od 0,1 mikrometara) mogu odletjeti i više od dva metra, čak šest metara daleko", ističe doktor Huang u svojoj analizi.