Jolani poručio da Izrael više nema razloga da bombarduje Siriju i da neće ulaziti u sukobe
"Izraelski izgovori za ulazak u Siriju više ne postoje. Nakon odlaska Iranaca, više nema opravdanja za bilo kakvu stranu intervenciju u Siriji. Iscrpljena sirijska situacija nakon godina rata i sukoba ne dopušta ulazak u nove sukobe", kazao je Jolani.
Rekao je da je njegov prioritet obnova i stabilnost, a ne uvlačenje Sirije u sukobe koji bi doveli do daljnjeg uništenja.
Jolani je pozvao međunarodnu zajednicu da intervenira i preuzme odgovornost za sprječavanje eskalacije i poštivanje sirijskog suvereniteta. Istaknuo je kako su diplomatska rješenja jedini način za osiguranje sigurnosti i stabilnosti, daleko od bilo kakvih nepromišljenih vojnih avantura.
Opomenuo je Iran zbog kako tvrdi pretvaranja zemlje u platformu za napad, što je donijelo značajnu opasnost za sirijski narod. No, naglasio je da u budućnosti neće biti neprijateljstva.
"Uspjeli smo okončati iransku prisutnost u Siriji, ali ne gajimo neprijateljstvo prema iranskom narodu. Naš problem je bio s politikom koja je naštetila našoj zemlji", naveo je Jolani.
Unatoč izbjegavanju bilo kakvog provokativnog pitanja o Rusiji, Jolani je rekao da je revolucija bila "prilika za ponovnu procjenu ruskog odnosa sa Sirijom na način koji služi zajedničkim interesima".
Iako je naglasio da su ruske zračne snage uvelike bile odgovorne za ciljanje sirijskih civila tokom građanskog rata.
"Sirijska revolucija je trijumfirala, ali Siriju ne treba voditi s mentalitetom revolucije. Postoji potreba za zakonom i institucijama. Postoji potreba za prijenosom mentaliteta iz revolucije u državu je faza izgradnje i stabilnosti", poručio je Jolani.
Kazao je i da se radi na zadovoljavanju osnovnih potreba Sirijaca i da je Assadov režim opljačkao Siriju do siromaštva.
"Hrane ima u izobilju, a Assad ju je Sirijcima sistematski uskraćivao. Događa se prava tragedija i imamo planove za rješavanje ovih problema dok ne završimo prikupljanje podataka", pojasnio je Jolani.
Optužio je dinastiju Assad da je izgradila feudalnu poreznu farmu namijenjenu izvlačenju bogatstva od svojih podanika umjesto da ih podupire.
"Došlo je do sistematskog uništavanja poljoprivrednog, industrijskog i bankarskog sektora. Režim nije izgradio državu, nego farmu, a razmjeri krađa bili su veliki. Bit će predočeni dokumenti koji će to dokazati", tvrdi Jolani.
Kao dio Julanijevih planova da "vodi Siriju s državničkim mentalitetom", on želi zaustaviti proizvodnju i trgovinu captagonom, drogom koja se masovno proizvodila pod Assadovim režimom, kao način zaobilaženja sankcija.
Potvrdio je da će nova administracija "stati na kraj proizvodnji captagona u Siriji", koja je dovela do optužbi da je Sirija postala narko-država.
Također je ponovno naglasio svoju prethodnu predanost zaštiti manjinskih skupina u Siriji; posebno je spomenuo kršćanske i druske zajednice koje su se borile protiv Assada.
Jolani je napravio razliku između kurdske zajednice i PKK-a, kurdske terorističke organizacije, signalizirajući prestrojavanje većinom kurdskog SDF-a s ostatkom sirijske opozicije. Jolani je potvrdio da će sirijsko ministarstvo odbrane raspustiti sve oružane frakcije i da će svo oružje biti pod nadležnošću sirijske države.