Godinu dana poslije
19

Kakav je život u okupiranom Mariupolju: Rusi u potrazi za jeftinim nekretninama

B. R.
Novoizgrađeni stanovi pored uništene zgrade u Mariupolju (Foto: EPA-EFE)
Novoizgrađeni stanovi pored uništene zgrade u Mariupolju (Foto: EPA-EFE)
Prošlo je godinu dana od kako je ruska vojska uništila veći dio ukrajinskog Mariupolja i od tada je ovaj grad pod ruskom okupacijom. Ogledan je primjer vladavine Moskve u okupiranim dijelovima Ukrajine.

Rusija je nakon referenduma anektirala Mariupolj i druga okupirana područja Ukrajine. Tokom dvomjesečne opsade grada oštećeno je ili uništeno 90 posto zgrada. Prema Ujedinjenim nacijama, ubijene su hiljade civila, dok je 350.000 od 430.000 stanovnika izbjeglo.

Kako izvještava BBC, okupacijske vlasti namjeravaju "rusifikovati" grad, mijenjajući putokaze na ukrajinskom jeziku putokazima na ruskom jeziku, uvodeći u škole ruski plan i program te primoravajući preostale stanovnike da imaju ruski pasoš. Razaranje je veliko, a preostali prijeratni stanovnici su u strahu od neizvjesne budućnosti.

"Kuća s pogledom na more"

Vladimir iz ruskog Murmanska priča za BBC da je u Mariupolju pronašao imanje te da će to biti prelijep grad. On, kao i ostali s kojima je BBC razgovarao, nije želio da se objavi njegovo puno ime.

Među desetinama je Rusa koji su proteklih mjeseci na najpopularnijoj ruskoj društvenoj mreži VKontakte tražili nekretninu u okupiranom gradu. Vladimir je kazao da je već prodao stan u rodnom gradu te da će s porodicom uskoro useliti u dom u Mariupolju.

"Najvažnije je da je na moru", rekao je, dodajući da ide na to, jer su cijene niske.

Vladimirovo razmišljanje je ono što su milioni Rusa u posljednjih godinu dana mogli da čuju u medijima koji su pod kontrolom Kremlja. Na državnoj televiziji je stalno objavljivano da se Mariupolj rekonstruira "rekordnom" brzinom i da se život normalizira.

"Na mjestu ruševina sada su novi stambeni blokovi, vrtići, škole. Sve se rekonstruira najsavremenijom tehnologijom", objavio je državni televizijski kanal Rossiya 1.

BBC, pozivajući se na uvid u satelitske snimke, objavio je da je širom grada, posebno u blizini periferije, zaista primjetan veći broj nebodera koji su napravljeni u proteklih godinu dana. Primjera radi, to je slučaj u sjeverozapadnoj gradskoj periferiji Nevski. Međutim, satelitski snimci pokazuju i to da su razaranja ostala. To je posebno slučaj u centru grada, u kojem mnoge građevine još nemaju krovove.

Aleksandar (što nije njegovo pravo ime) radi u gradskoj čeličani Azovstal. Ono što objavljuje ruska televizija je nazvao "smećem". Čeličana je bila mjesto posljednjeg otpora ruskoj agresiji. Aleksandrova je procjena da je obnovljeno samo 10 posto kuća oštećenih usljed borbi.

Za potrebe izgradnje novih stambenih blokova srušeni su mnogi stambeni blokovi koji su do tada postojali. Tvrdi se da srušeni oni koji se nisu mogli obnoviti. To se odnosi i na naselje površine 315.000 kvadratnih metara na istoku grada. No, kako tvrdi Aleksandar, malo je toga ili skoro ništa što se gradi na tom prostoru.

"Srušili su stambeni blok i ostala je samo rupa u zemlji. Nema novih temelja i ništa se ne radi", izjavio je.

Kašnjenja i restrikcije

Zvanično, oni čiji su domovi oštećeni ili uništeni mogu se prijaviti za dobijanje novoizgrađenih stanova. Na ruskim državnim televizijskim kanalima i proruskim YouTube kanalima se prikazuju naizgled sretne porodice koje useljavaju u nove domove.

Ipak, mnogi stanovnici, uključujući i oni s kojima je razgovarao BBC, smatraju da je proces vrlo spor, da postoje mnoga ograničenja, što za posljedicu ima da su mnoge nove zgrade poluprazne.

Svetlana (što nije njeno pravo ime) kazala je da njena baka još uvijek čeka za zamjenski stan za dom koji joj je srušen. Dobila je obavijest da će novi stan dobiti u martu.

"Ljudi su stavljeni na nekakvu listu čekanja i ne znaju gdje će dobiti stan", navela je Svetlana koja sada živi u inostranstvu.

Aleksandar je izjavio da se stanovi daju "veoma štedljivo" i "veoma selektivno" ljudima koji imaju "očigledno proruske stavove". Građani kao čest razlog za nedobijanje zamjenskog doma navode to što imaju još neku nekretninu osim porušenog stana - suvlasništvo nad stanom ili vikendicu.

Anna, čija je zgrada srušena, izjavila je proruskoj televizijskoj stanici Mariupolj 24 da nije mogla dobiti zamjenski stan, jer posjeduje šupu s osam metara kvadratnih u selu koje je 40 kilometara izvan grada.

Privatna ruska građevinska kompanija je na mjestu njene zgrade napravila novu luksuznu zgradu. Stanovi u ovoj zgradi će se prodavati onima koji imaju hipoteku. BBC-u je rečeno da je većina stanova ove zgrade već prodato. Stanovi od 35 kvadratnih metara su prodavani za 3,55 miliona rubalja (65.000 KM).

"Neprijatelj se ne želi smiriti"

Čini se da samo Rusi s kojima je BBC razgovarao nisu uznemireni razmjerama razaranja ili problemima s kojima se suočavaju stanovnici.

"Naravno da je Ukrajina uništila grad. Rusija će podići grad iz temelja. Bit će još bolji nego što je bio u sastavu Ukrajine", poručio je Vladimir, zanemarujući da je Rusija napala Ukrajinu.

Oksana iz Tatarstana, majka nekoliko djece, rekla je da uvijek sanjala da živi pored mora. Zabrinuta je zbog mogućnosti da se Ukrajinci vrate. Postoji mogućnost da imovinska prava, data tokom okupacije, budu proglašena nevažećim ako Ukrajina oslobodi grad.

No, za Oksanu to nije razlog da odustane od svog sna. Prema njenim riječima, cilj joj je da ima kuću površine ne manju od 180 metara kvadratnih.