Kakav problem Orban ima sa Zelenskim i zašto zbog ličnih nesuglasica kažnjava Ukrajince
Uprkos njegovom nezadovoljstvu, Orban je omogućio početak formalnih pregovora o pridruživanju EU-a Ukrajini i Moldaviji. Međutim, njegova podrška ostaje nedoslijedna, a nedavno je proglasio taj korak "lošom odlukom" koju Mađarska može poništiti u bilo kojem trenutku.
Orban tvrdi da je njegov stav prema Ukrajini pragmatičan i konstruktivan, no postoji očigledna sklonost prema ruskom predsjedniku Putinu. Ovo je izvor nezadovoljstva njegovih zapadnih saveznika, posebno nakon što je postao prvi zapadni lider koji se sastao s Putinom nakon aprila 2022. godine.
Mađarski premijer smatra da Ukrajina ne može pobijediti u ratu te poziva na primirje i pregovore. Protivi se sankcijama EU-a na rusku naftu i plin, odbija podržati vojnu pomoć i tvrdi da opskrba oružjem Kijevu "produžava agoniju".
Orbanov veto na finansijsku pomoć za Ukrajinu temelji se na tvrdnji da članstvo Ukrajine u EU-u predstavlja prijetnju interesima Mađarske. On vidi Ukrajinu kao bafer zonu između EU-a i Rusije, dijeleći sličan pogled s Putinom.
Uprkos humanitarnoj pomoći koju je Mađarska pružila izbjeglicama i ranjenicima iz Ukrajine, Orban ističe da je njegova politika opravdana historijskom pozadinom. Njegov fokus na zaštiti mađarskih manjina u susjednim zemljama, uključujući zapadnu Ukrajinu, dodatno povećava napetost između Mađarske i Ukrajine.
Sukobi oko jezika, obrazovanja i kulturnih prava dodatno zaoštravaju odnose između Orbana i Zelenskog. Uprkos promjenama u zakonodavstvu kojima se garantuje pravo na jezik i obrazovanje za manjine, Orban ih smatra nedostatnim.
Dok Evropska unija traži zajednički pristup krizi u Ukrajini, Viktor Orban ostaje tvrdoglav u provođenju vlastite geopolitičke strategije koja često nailazi na osudu njegovih saveznika. Animozitet prema Zelenskom vidljiv je u svakoj prilici, a kako će se ova klackalica nastaviti klatiti, ostaje pitanje čiji će odgovor oblikovati budućnost odnosa između Mađarske, Evropske unije i Ukrajine.