Politički "zemljotres"
36

Kako je pobjeda Donalda Trumpa u SAD-u već promijenila svijet

Piše: N. Ž.
Foto: Reuters
Foto: Reuters
Na predsjedničkim izborima u SAD-u je pobijedio Donald Trump, a efekti njegove pobjede se osjećaju širom svijeta, bez obzira na činjenicu da će mandat preuzeti 20. januara.

Veliki dio svijeta, političkog i ekonomskog, već je krenuo u pripreme za dolazeću Trumpovu administraciju, piše Axios.

Već nekoliko dana poslije izbora, u južnoistočnoj Aziji su se osjetili efekti Trumpove pobjede. Lideri u Tajvanu su, kako javljaju tamošnji mediji, najavili "masovnu kupovinu oružja" iz SAD-a, a cilj je poslati signal Trumpu da su spremni za svoju odbranu.

S druge strane, predsjednik Južne Koreje Yoon Suk Yeol je nakon osam godina ponovo počeo igrati golf, kako bi se spremio za potencijalni način zbližavanja i održavanja dobrih odnosa s budućim američkim predsjednikom.

U Evropi su lideri, poput Olafa Scholza i Emmanuela Macrona, već najavili porast izdvajanja sredstava za odbranu, a u tom segmentu im se već pridružuju drugi lideri širom Starog kontinenta.

Ova najava je u skladu s Trumpovom vanjskom politikom iz prvog mandata, kada je od američkih saveznika tražio više odgovornosti za vlastitu odbranu, što je ozbiljno shvaćeno u Evropi.

Pored toga, desničarski lideri u Evropi se "bore" da budu svojevrsni most komunikacije između Trumpa i Evropske unije. U prvom redu su premijer Mađarske Viktor Orban i premijerka Italije Giorgia Meloni, koji ističu svoju podršku Trumpu i činjenicu da su ga podržavali i prije pobjede na izborima.

Također, predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen najavila je "više kupovine američkih dobara", u prvom redu prirodnog gasa, kako bi potencijalno spriječila ili barem ublažila najave Trumpa da će uvesti tarife na robu koja se uvozi u SAD.

U Kijevu, s druge strane, na Trumpov mandat gledaju s "opreznim optimizmom", ali i s djelimičnim strahom. Razlog je, naravno, najava Trumpa da će "rat završiti u jednom danu", što se shvata kao vjerovatno umanjenje podrške za Ukrajinu iz Washingtona te "forsiranje" predsjednika Volodimira Zelenskog da prihvati gubitak teritorije na istoku zemlje.

Najsretniji s pobjedom Trumpa, piše Axios, su zvaničnici u Izraelu. Posebno je to slučaj nakon što je Mike Huckabee imenovan za ambasadora SAD-a u ovoj zemlji. Riječ je, podsjećaju, o osobi koja je jasno rekla da podržava aneksije teritorija na Zapadnoj obali, iako je, prema međunarodnom pravu, to ilegalno.

Van Azije i Evrope se također osjetio uticaj Trumpove pobjede, a tu prednjači Argentina i njen kontroverzni predsjednik Javier Millei. On je, prema navodima američkih medija, prvi svjetski lider koji se sastao s novoizabranim predsjednikom SAD-a, od kojeg očekuje podršku koja je, kako smatra Millei, izostala tokom mandata uskoro bivšeg predsjednika Joea Bidena.

Izvan politike, Trumpova pobjeda se osjetila i u privatnom sektoru. Brojne firme, u strahu od sankcija njegove administracije, već su najavile djelomična ili kompletna povlačenja svojih fabrika iz Kine te prebacivanje proizvodnje u SAD.

Tako je kompanija Steve Madden, koja se bavi proizvodnjom obuće i modnih dodataka, najavila da će smanjiti broj proizvoda koji se prave u Kini za "40 do 45 posto", dok su druge firme najavile da će prebaciti veliki dio proizvodnje u zemlje poput Vijetnama, u nadi da će izbjeći ogromne tarife koje je Trump najavio za proizvode iz Kine.