Rat na istoku Evrope
44

Kako napreduju mirovni pregovori Rusije i Ukrajine

N. V.
Foto: EPA-EFE
Foto: EPA-EFE
Otkako su ruske trupe napale Ukrajinu 24. februara, održano je nekoliko rundi pregovora između delegacija iz Kijeva i Moskve. U kojoj su poziciji pregovora trenutno je teško govoriti, no neke poruke se mogu iščitati iz iz izjava zvaničnika obje strane.
Teško je procijeniti koliki je napredak postignut u dosadašnjim raspravama, međutim na terenu nema promjena. Rusija i dalje snažno bombarduje ukrajinske gradove, a na meti su i humanitarni koridori, skloništa i drugi civilni objekti.

Ranije ove sedmice Financial Times je otkrio potencijalni mirovni plan od 15 tačaka koji bi uključivao odricanje Kijeva od svojih ambicija da se pridruži NATO-u i obećanje da neće prihvatiti u svojoj zemlji strano oružje, kao i formiranje stranih vojnih baza u zamjenu za zapadnu zaštitu.

Glavni ruski pregovarač rekao je u petak da su Moskva i Kijev približili svoja stajališta "što je više moguće" o prijedlogu da Ukrajina postane vojno neutralna država. Ukoliko je to istina, uz plan od 15 tačaka koji su dogovorili, to znači da su se pregovori približili fazi u kojoj razgovaraju dva predsjednika.

Međutim, Ukrajinci su bili manje raspoloženi u svojoj procjeni stanja pregovora. Mihail Podoljak, savjetnik predsjednika Vladimira Zelenskog koji učestvuje u pregovorima, rekao je da se pozicija njegove zemlje nije pomjerila.

"Pregovarački status. Izjave ruske strane samo su njihov zahtjevni stav", napisao je na Twitteru.

Bivši ruski premijer Mihail Kasjanov rekao je u petak za BBC da predsjednik Vladimir Putin nije "ozbiljan" u pogledu mirovnih pregovora i da je malo vjerojatno da će ponuditi bilo kakvo rješenje sukoba "koje će biti ugodno za ukrajinski narod".

Ruski zvaničnici su rekli i da ukrajinska strana odugovlači pregovore, međutim jutros je predsjednik Zelenski pozvao Moskvu da dođu do najboljeg rješenja "bez odugovlačenja".