Kako se NATO bori protiv kibernetičkih napada zasnovanih na vještačkoj inteligenciji
Asistent generalnog sekretara za hitne sigurnosne izazove NATO-a David van Weel je napomenuo da vještačka inteligencija predstavlja sredstvo za sigurnosnu odbranu, ali i da je sredstvo koje se koristi za napad.
Broj kibernetičkih napada na nacionalnu infrastrukturu i privatne kompanije eksponencijalno raste i početkom rata u Ukrajini postali su jedno od bojišta. Iz NATO-a su saopćili da bi kibernetički napad na jednu od njihovih članica mogao značiti aktiviranje Člana 5 koji podrazumijeva da napad na jednu članicu ove vojne alijanse iziskuje reakciju cijele alijanse.
Tehnologija zasnovana na vještačkoj inteligenciji može se iskoristiti za otkrivanje i zaštitu od prijetnji, ali, s druge strane, može se iskoristiti za kibernetičke napade od kojih se teško odbraniti, posebno onda kada ih je više istovremeno.
Prema riječima van Weela, vještačka inteligencija se može iskoristiti za napad na značajne državne sisteme. Istakao je da je to veliki izazov te je podsjetio da je imperativ da se vještačka inteligencija etički koristi. Međutim, kako je rekao, ne može se garantovati da će bilo ko, a posebno protivnici NATO-a, etički koristiti vještačku inteligenciju.
"To je definitivno nešto što moramo uzeti u obzir u našoj odbrani. To je definitivno nešto što sagledavamo", dodaje van Weel.
Kibernetička odbrana na testu
Odbrana od kibernetičkih napada zasnovanih na vještačkoj inteligenciji testira se u Talinu gdje se nalazi NATO-ova platforma CR14 Cyber Range. Komandanti vojski više od od 30 država, među kojima su bili oni čije zemlje nisu članice ove alijanse, ranije ovaj mjesec su testirali svoje vještine odbrane od kibernetičkih napada.
Napravljena je simulacija napada, a jedan od najvećih izazova je bio napad zasnovan na vještačkoj inteligenciji.
"U eksperimentu s vještačkom inteligencijom to je u osnovi dvosmjerna ulica. To je prepoznavanje vještačke inteligencije koju koristi protivnik, a s druge strane se spoznaje kako vještačku inteligenciju iskoristiti za naše operacije", izjavio je šef odjela za kibernetički prostor pri NATO-ovoj komandi za transformaciju Bernd Hansen.
Testiranja su korisna, ali je dug put za suprotstavljanje prijetnjama.
Cijena slobode na internetu
Kibernetički napadi uz korištenje vještačke inteligencije ne mogu se koristiti samo za napade na infrastrukturu, već i za krađu podataka.
"Smatram da je vještačka inteligencija kritična prijetnja. Broj napada eksponencijalno raste", kazao je tehnički direktor za kibernetički prostor pri NATO-ovoj komandi za transformaciju Alberto Domingo.
Ukazao je da je potrebno više pravila u kibernetičkom prostoru, tj. na internetu kako bi sigurnost bila veća. No, kako je konstatovao, još nismo u fazi kada se to prepoznaje.
Prema njegovim riječima, cyber napadi uz korištenje vještačke inteligencije se ne mogu zaustaviti ako se i dalje želi da internet bude mjesto slobodnog mišljenja i nezavisnosti.
"Napravili smo prostor koji je otvoren za sve. To je okruženje za razvoj ideja. To je ono što želimo. Želimo slobodu u kibernetičkom prostoru", dodaje te je naglasio da sprečavanje kibernetičkih napada ima svoju cijenu.
Poručio je da su kibernetički napadi cijena slobode na internetu. Zbog toga smatra da se ti napadi nikada neće moći izbjeći, piše Euronews.