U Sarajevu održan skup o temi: "Jezik i vještačka inteligencija"
Elektrotehnički fakultet u Sarajevu bio je mjesto održavanja dvodnevnog naučno-popularnog skupa o temi "Jezik i vještačka inteligencija" 20. i 21. februara.
Elektrotehnički fakultet u Sarajevu bio je mjesto održavanja dvodnevnog naučno-popularnog skupa o temi "Jezik i vještačka inteligencija" 20. i 21. februara.
Nacionalni centar kompetencija za računarstvo visoke performanse u Bosni i Hercegovini (NCC HPC BiH) i DIH FusionX organiziraju svoju prvu stručnu radionicu "AI: Pravila igre - ili nema pravila?".
Jensen Huang, izvršni direktor kompanije Nvidia, ima viziju budućnosti i nekoliko savjeta za buduće generacije.
Investitori su danas kaznili globalne tehnološke kompanije nakon što je postao dostupan kineski alat vještačke inteligencije DeepSeek koji je konkurencija američkom ChatGPT-u i ostalim sličnim alatima vještačke inteligencije.
Kompanije američke Silicijske doline, prvenstveno one koje se bave razvojem vještačke inteligencije, dobile su snažnog konkurenta u malo poznatoj kineskoj kompaniji DeepSeek.
Vještačka inteligencija se sve više primjenjuje u različitim djelatnostima. Tehnološki giganti su uložili milijarde dolara u vještačku inteligenciju, a ono što se zove "brzi inženjering" je unosan i tražen posao.
Velike tehnološke firme uvode AI alate u sve svoje softvere, a zbog toga postaje sve lakše manipulisati fotografijama i videima uz pomoć generativnevještačke inteligencije. Stoga se sada ulažu napori u bolje informisanje ljudi o slučajevima u kojim je tehnologija korištena za sadržaj, a Google je među onima koji slijede taj trend.
Dieter Hansch već 32 godine djeluje u svijetu robotike, a tri decenije se nalazio na čelu KUKA-e, svjetskog diva za proizvodnju industrijskih robota i sistema za automatizaciju fabrika. Ovaj stručnjak je posjetio Bosnu i Hercegovinu, a za Klix.ba je govorio o temama koje su vezane za robotiku, primjenu robota u svakodnevnom životu te potencijalima koje naša zemlja ima.
Sarajevo je danas i sutra regionalni centar vještačke inteligencije. Za to je zaslužna kompanija Bloomteq kao organizator samita o vještačkoj inteligenciji "Kiss The Future".
Prvi mobilni telefon pojavio se početkom 80-ih godina prošlog stoljeća. Bio je povezan preko ćelijskog sistema, tj. za njega nije bila potrebna fizička povezanost s mrežom.