Kako se talibani pokušavaju predstaviti dobrim momcima: PR od pećine do savremene tehnologije
Za razliku od ranijih perioda kada smo poruke čelnika ekstremističkih organizacija mogli čuti samo preko jednog kanala komunikacije, talibani su definitivno pokazali kako je njihov politički i vojni pokret evoluirao u skladu s modernom tehnologijom koja je prisutna danas u svijetu.
Ekstremističke organizacije i komunikacija
Iako je obilježila značajan period 21. stoljeća, tokom "zlatnog doba" Al Kaide, ova teroristička organizacija rijetko je izlazila u javnost. Vođa Al Kaide, Osama bin Laden, rijetko se pojavljivao u javnosti, a kada i jeste, ti nastupi su bili kratki i snimani na tajnoj lokaciji.
Nakon Al Kaide, u sferu interesovanja svjetske javnosti stigli su pripadnici tzv. Islamske države koji su segment propagande značajno unaprijedili.
Već tada, javili su se brojni nalozi koji su se vezali za rad tzv. Islamske države, videosnimci koje je ova organizacija slala obilazili su svijet, a propaganda je obuhvatala i izdavanje časopisa Dabiq koji je izašao u 15 brojeva i služio je za indoktrinaciju i regrutaciju novih članova.
I pored svih ekstremističkih organizacija koje su do sada pokušavale djelovati na društvenim mrežama, talibani su ponovno uspjeli segment modernog propagandnog djelovanja dovesti na nivo iznad ostalih.
Komunikacija preko društvenih mreža
Talibanski pokret osim što u ovim trenucima pokušava uspostaviti sistem vlasti u Kabulu i drugim dijelovima države, veliku pažnju posvećuje upravo i imidžu ove grupe u javnosti. Za razliku od ranijih perioda, talibani sada osim što posjeduju zvaničnu internet stranicu, imaju i niz osoba koje obavljaju funkcije glasnogovornika.
Na jučerašnjoj press konferenciji, prvi put javnost se mogla upoznati i sa glasnogovornikom talibanskog pokreta Zabihullahom Mujahidom koji prema podacima dostupnim u javnosti predstavlja glavnog čovjeka u mreži glasnogovornika ove organizacije.
Zajedno sa još jednim glasnogovornikom Qarijem Yousefom Ahmadijem čine osnovu razgranate PR mreže putem kojih se talibanske aktivnosti predstavljaju kako stanovnicima Afganistana, tako i medijima i javnosti u svijetu.
Da talibani zaista misle ozbiljnu pažnju posvetiti propagandi, pokazuje i činjenica da osim dvojice glavnih glasnogovornika pokreta, talibanski pokret "zapošljava" i brojne druge osobe koje obavljaju manje-više slične glasnogovorničke funkcije pa tako izvjesni Mohammad Naeem predstavlja glasnogovornika Ureda za političke poslove talibana sa sjedištem u Dohi.
Ono što je najvažnije u svemu tome jeste činjenica da glasnogovornici talibanskog pokreta koriste apsolutno sve kanale komunikacije na osnovu kojih mogu doći do javnosti i poslati poruku o svojim aktivnostima.
Svakodnevno šalju poruke na Twitteru, aktivno koriste brojne grupe na WhatsAppu i Telegramu, a poruke pokušavaju poslati i preko YouTubea i drugih društvenih mreža gdje prave zvanične naloge.
Za razliku od ostalih društvenih mreža, YouTube i Facebook nastoje u što kraćem roku ukloniti naloge koje koristi ova skupina.
Da njihovi stavovi ipak dolaze do velikog broja građana, dovoljno govori i podatak da zvanične profile ovih glasnogovornika prati na stotine hiljada građana, što predstavlja idealnu osnovu za širenje propagande kakva odgovara talibanima.
Kakve poruke šalju talibani?
Pored komunikacije na društvenim mrežama koja je dovedena do savršenstva, ono što se može uočiti u sadržaju koji emituje ova skupina jeste pokušaj ostvarivanja nečega što komunikologija, ali i svijet oglašavanja poznaju kao apel na emocije.
Društvenim mrežama preko zvaničnih, ali i nezvaničnih kanala koje koristi ova skupina, kruže brojni videosnimci koji prikazuju talibane u "opuštenom" izdanju. Svijet su obišli snimci talibanskih boraca u zabavnom parku, ali i u teretani čime talibani nastoje poslati potpuno drugačije poruke u odnosu na one kakve su do sada kružile o pripadnicima ove skupine.
Do sada su mediji, ali i javnost imali percepciju talibana kao primitivaca koji siju teror, strah i smrt, dok prema novim snimcima oni nastoje pokazati i svoju "nježniju" stranu što se može definirati i kao tzv. Stockholmski sindrom koji talibani nastoje probuditi kod građana koji prate njihove aktivnosti.
Interesantno, svaka aktivnost talibana prati se kao nikada do sada. Pored snimaka iz zabavnih parkova, talibani se snimaju i tokom razgovora s lokalnim čelnicima i predstavnicima medicinskih institucija gdje ponavljaju poruke koje su njihovi lideri već ranije komunicirali prema javnosti:
"Talibani ne žele upotrebljavati silu, a svi građani imat će ista prava kao što su imali i do sada čime nastoje jasno napraviti otklon od imidža kakav se do sad vezao za ovu grupu."
Neuobičajena konferencija za medije
Nakon osvajanja Kabula, nekoliko talibanskih vojnika obratilo se javnosti iz Predsjedničke palate iz koje je predsjednik ove zemlje Ashraf Ghani pobjegao, nedugo prije njihovog dolaska. Poruke koje su se tada emitovale iz Predsjedniče palate apsolutno su slične porukama kakve su uslijedile nekoliko dana poslije.
Talibanski borci su tada poručili kako će uskoro proglasiti Islamski Emirat Afganistan te da neće ugroziti ničija prava. Vrlo brzo, uslijedilo je i obraćanje glasnogovornika iz Dohe koji je ponovio potpuno iste tvrdnje.
'Uvjeravamo sve da ćemo pružiti sigurnost građanima i diplomatskim predstavništvima. Spremni smo za dijalog sa svim afganistanskim ličnostima i garantirat ćemo im potrebnu zaštitu ', rekao je glasnogovornik Mohammad Naeem za katarski kanal.
Samim tim, jasno je kako se u današnjoj talibanskoj organizaciji posvećuje velika pažnja komuniciranju prema javnosti. Poruke su direktne, sadrže dovoljnu emociju kako bi prikrile agresivnost koja ih neminovno prati, i vjerovatno najvažnija stvar, one su standardizirane kako za glasnogovornike, tako i za komandante i lidere pokreta čime se pokazuje jedinstvenost i velika kohezija koja vlada u organizaciji.
Sve dosadašnje PR aktivnosti talibana, potvrdila je i konferencija za medije organizovana u utorak. Itekako svjestan važnosti trenutka, glavni talibanski glasnogovornik pred velikim brojem medija koji su pratili konferenciju, iznio je apsolutno sve teze koje talibanskom pokretu u ovom rizičnom trenutku mogu donijeti potrebni mir koji će im omogućiti preuzimanje vlasti.
Da bi umirio strane zvaničnike koji jedva čekaju pogrešan potez talibana kako bi pokrenuli novu intervenciju, glasnogovornik je rekao da uvjerava međunarodnu zajednicu da u Afganistanu niko neće biti oštećen.
Također, jedna od prvih tema koje je glasnogovornik pokrenuo na konferenciji jeste i pitanje amnestije. Naime, Mujahid je uvjeravao medije da će svi oni koji su se borili protiv talibana, kao i svi prevodioci biti pomilovani.
Sve slobode, ali pod talibanskim zakonima
Nakon uvodnog dijela, Mujahid se osvrnuo i na nekoliko tema koje su neminovno postale dio fokusa svjetske javnosti. Prateći sve medije, i sami talibani su postali svjesni kako su najveća pitanja koja trenutno okupiraju svijet ona vezana za pitanje sloboda
Sloboda medija, sloboda izražavanja, ali i ljudske slobode koje se naročito tiču prava žena u Afganistanu - sve su to teme koje su prethodnih dana okupirale javnost, a na konferenciji za medije talibani su ih uspjeli "objasniti" u nekoliko jednostavnih rečenica.
Na pitanje da objasni ideologiju talibana iz devedesetih godina i danas, Mujahid je rekako kako su vjerovanja ostala ista jer su oni muslimani, ali da postoji promjena u smislu iskustva i perspektive vremena.
U kontekstu ove priče, glasnogovornik je objasnio kako će poštovati prava žena u okviru normi islamskog zakona ili šerijata, bez detaljnog objašnjenja da li će taj šerijat zapravo biti u potpunosti isti kao što je to bio slučaj prije 20 godina, a prema kojem žene gotovo da nisu imale nikakva prava.
Da "love u mutnom" dovoljno govori i činjenica da je jednog od talibanskih zvaničnika na afganistanskoj televiziji ToloNews intervjuirala voditeljica što je u prošlosti bilo potpuno nemoguće. Zbog toga, i dalje se nagađa da li je talibansko djelovanje u prvim danima vladavine samo predstava za javnost koja će se, čim se steknu uslovi za to, vratiti na stari režim ugnjetavanja.
NIMA WORAZ: #Kabul Situation Discussed [Pashto]
— TOLOnews (@TOLOnews) August 17, 2021
In this program, host Beheshta Arghand interviews Mawlawi Abdulhaq Hemad, a close member of the Taliban’s media team, about Kabul’s situation and house-to-house searches in the city. https://t.co/P11zbvxGQC pic.twitter.com/Pk95F54xGr
"Pitanja o slobodama morate postaviti onima koji se hvale da su promotori slobode govora, a koji ne dozvoljavaju objavljivanje informacija i vijesti. Ova pitanja trebate postaviti Facebooku", rekao je Mujahid čija se razmišljanja podudaraju s razmišljanjima velikog broja građana, ali i političara na Zapadu.
Taliban spox in their first press conference complaining about Facebook. Absolutely surreal. pic.twitter.com/hYUAeIdqHk
— Evan DeSimone (@MediaEvan) August 17, 2021
Nakon nekoliko mjeseci, ukoliko se uspostavi da "na estradi sve je lažno, na estradi sve je fol", talibani će već vladati Afganistanom i moći će reći kako su njihova propagandna sredstva uveliko ispunila svoju osnovnu svrhu.