Kako su Trumpa izdali "njegovi": Potvrda kontroverznog ministra odbrane sugeriše da neće sve ići "glatko"
Pete Hegseth je bivši voditelj na konzervativnom Fox Newsu koji je na putu do mjesta ministra odbrane, koje je dobio nakon potvrde u američkom Senatu, prošao veliki broj problema.
Hegseth na poziciju "kroz iglene uši"
Kada su senatori iz Demokratske stranke, uz neke medije koji "naginju" ovoj partiji, počeli da otkrivaju brojne stvari iz njegovog privatnog života, bilo je jasno da će Hegseth, ako prođe glasanje, to uraditi "kroz iglene uši."
Uskoro je otkriveno da protiv njega postoje optužbe za seksualno zlostavljanje, a u saslušanju pred Komitetom za oružane snage američkog Senata demokratski senatori otkrivali su stvari iz njegovog burnog privatnog života.
Isto tako, u fokus je došla i njegova tetovaža "Jerusalemskog križa", kao i neke druge tetovaže simbola koji se povezuju s neonacističkim organizacijama. On je to pojasnio svojom "posvećenošću kršćanskoj religiji", ali Hegsetha to nije spasilo kritika.
Za razliku od drugih nominacija Donalda Trumpa koje su prolazile bez problema, Hegseth je opravdano strepio, a poseban problem stvorile su senatorke Susan Collins i Lisa Murkowski, koje su izašle u javnost sa saopćenjima da neće glasati za Hegsetha.
Kako Republikanska stranka ima 53 senatora, bilo je jasno da Hegseth ima mogućnost da još samo jedan senator napusti poziciju svoje stranke i glasa protiv njegovog imenovanja.
Da stvar bude posebno zanimljiva, treći senator koji je to uradio je Mitch McConnell, koji je dugo vremena bio lider republikanaca u Senatu, te čovjek koji je oličenje "stare" Republikanske stranke, odnosno osoba koja je dobar dio svoje političke karijere izgradila na dobrim odnosima s kolegama iz Demokratske stranke.
Vance pozvan da ugasi vatru
Ipak, 50 senatora je stalo uz Hegsetha, a samim tim i Trumpa, pa je, prema Ustavu SAD-a, finalni glas dao potpredsjednik J. D. Vance, koji je, naravno, glasao za imenovanje novog ministra odbrane.
Ovaj slučaj je pokazao da, iako Trump i republikanci imaju većine u oba doma Kongresa SAD-a, te većine nisu dovoljne da se može reći da imaju apsolutnu moć.
Da stvar bude gora po Trumpa, on suštinski ima "tajmer" od dvije godine, tokom kojeg mora "progurati" sve ono što mora ići kroz Kongres, jer će 2026. godine biti održani djelomični parlamentarni izbori, ili "midterms", kako ih nazivaju u SAD-u, gdje vladajuća stranka obično bude kažnjena.
Međutim, glavna stvar koja se može "izvući" iz ove situacije jeste da Trumpova snaga, koju crpi iz 77 miliona glasova koliko je dobio, nije svemoćna i nije bez limita.
Republikanci moraju pokazati hrabrost
Republikanci u oba doma američkog Kongresa se nalaze u nezavidnoj situaciji jer Trumpova vjerna "MAGA" armija već govori o tome da ove senatore, primarno Murkowski i Collins, treba "istjerati" iz stranke.
Oni će biti glavna "kočnica" za najradikalnije ideje u Trumpovoj agendi, a morat će birati mjesto i vrijeme za svoje djelovanje.
Kako se može vidjeti na imenovanju Hegsetha, koji je vjerovatno najneiskusniji izbor u historiji ministara odbrane u SAD-u, nekad će ta "kočnica" otkazati, ali se pokazuje da Trumpova moć može biti značajno smanjena, ako postoji hrabrost unutar njegove stranke.