Baku želi koridor
32

Karabah im nije dovoljan? U Armeniji raste strah od azerbejdžanske invazije

B. H.
Foto: Reddit
Foto: Reddit
Rastu strahovi da bi Azerbejdžan mogao nakon zauzimanja regije Nagorno-Karabah novim napadima na armenski teritorij uvući Tursku, Iran i Rusiju u sukob.

Azerbejdžan je "započeo velike vojne vježbe" u regiji, izvijestio je Politico, s azerbejdžanskim vojnicima koji treniraju zajedno s turskim vojnicima na granici s Iranom.

Francuska, zemlja s najvećom armenskom zajednicom u Evropi, najavila je prodaju vojne opreme Armeniji. Pariz je počeo pojačavati odbrambenu saradnju s Jerevanom prošlog septembra, ali je nedavna "munjevita vojna ofanziva" Azerbejdžana ubrzala spremnost Francuske da produbi vojne veze, piše The Week.

SAD navodno prati mogućnost potpune invazije na Armeniju, iako je Azerbejdžan zanijekao takve planove. Ali još jedan potez azerbejdžanskih snaga mogao bi rasplamsati širi sukob na južnom Kavkazu, gdje Turska, Rusija i Iran imaju ključne strateške interese.

I dok su oči svijeta uprte u sukob Izraela i Hamasa, stručnjaci vjeruju da je Armenija sljedeća tursko-azerbejdžanska meta uz "uočljiv dolazak" turskih borbenih aviona F-16 u Azerbejdžan. Posljednji put kad je takva vojna vježba održana 2020. prethodila je 44-dnevnom ratu protiv Nagorno-Karabaha koji podržava Armenija, pripremajući teren za prošlomjesečno konačno rješenje.

Desetljećima je azerbejdžanski predsjednik Ilham Aliyev ujedinjavao zemlju nakon gubitka rata za otcjepljenje od etničkih Armenaca. Aliyev je "izgradio svoj lični legitimitet oko bitke za ponovno preuzimanje Karabaha", piše Financial Times.

"Armenija je zapadni Azerbejdžan"

Posljednjih godina Aliyev je Armeniju počeo nazivati ​​"zapadnim Azerbejdžanom" i pozivao je na stvaranje "Zangezurskog koridora", autoceste koja povezuje Azerbejdžan s Nakhichevanom, a koja prolazi duž armenske granice s Iranom.

No, umjesto da najavljuje novu eru mira, azerbejdžanska retorika tjera susjednu Armeniju u strah da bi ambicije Azerbejdžana mogle biti veće, a sukob još nije završen.

Azerbejdžanska regija Nahčivan je izolovana od ostatka države
Azerbejdžanska regija Nahčivan je izolovana od ostatka države

Ruski, turski i iranski ministri vanjskih poslova sastali su se sa svojim armenskim i azerbejdžanskim kolegama u Teheranu ovog mjeseca, raspravljajući o tome kako izbjeći daljnji sukob između dviju zemalja.

Interes Rusije

Ruski predsjednik Vladimir Putin također ima koristi od invazije. Putin je jasno dao do znanja da "demokratski izabrana armenska vlada mora biti kažnjena zbog svojih prozapadnih sklonosti, uključujući nedavni potez da se finalizira njeno članstvo u Međunarodnom kaznenom sudu. Ovog je mjeseca visoki ruski dužnosnik nazvao Armeniju sljedećom Ukrajinom.

Činjenica da Armenija ulaže toliki dio budžeta u odbranu i obrambenu nabavu pokazuje koliko ozbiljno shvaća prijetnje. U godinu dana gotovo se udvostručio, rekao je odbrambeni analitičar iz Armenskog instituta za istraživanje primijenjene politike za Politico.

Svi se naoružavaju

Aliyev je optužio Francusku da namjerava "novi sukob" davanjem oružja Armeniji, navodi se na stranici vijesti. Također je u posljednji trenutak otkazao mirovne pregovore u kojima je posredovala EU. Ali francuski ministar oružanih snaga Sebastien Lecornu istakao je da se sistemi naoružanja koji se prodaju Armeniji "mogu razmjestiti samo u slučaju agresije na armenski teritorij".

Savjetnik iz vlade Azerbejdžana insistira na tome da Azerbejdžan nema vojne ciljeve na teritoriju Armenije, Uz povratak Karabaha, rekao je, "Azerbejdžan je kompletan". Međutim, takva obećanja o poštivanju teritorijalnog integriteta Armenije davana su u prošlosti, samo da bi kasnije bila potkopana.

"Ako nema daljnjih vojnih ciljeva. zapadni diplomat, zašto imamo tolikih poteškoća u okupljanju lidera ovih zemalja? Ako kažete da ste predani miru, molim vas potpišite isprekidanu liniju", kazao je zapadni diplomata za The Week.