Cilj ubiti šest miliona
67

Kenija proglasila rat milionima ptica nakon što su uništile sjetvu

F. H.
Jato ptica koje prave probleme farmerima @Shutterstock
Jato ptica koje prave probleme farmerima @Shutterstock
Namjera kenijske vlade da ubije do šest miliona crvenokljunih ptica quelea koje su napale farme imat će neželjene posljedice po grabljivice i druge divlje vrste, upozorili su stručnjaci.

Kontinuirana suša na Rogu Afrike smanjila je količinu domaće trave, čije je sjeme glavni izvor hrane za ptice queleas, uzrokujući da ptice sve više napadaju žitna polja, stavljajući 800 hektara riže u opasnost. Ptice su uništile oko 300 hektara rižnih polja.

Jedna quelea može pojesti do 10 grama žitarica dnevno, prema Organizaciji za hranu i poljoprivredu (FAO). Farmeri u zapadnoj Keniji će izgubiti blizu 60 tona žitarica zbog ptica. U 2021. godini, FAO je procijenio da su gubici usjeva koji se mogu pripisati pticama iznose 50 miliona dolara godišnje.

Prskanje fentiona, organofosfatnog pesticida, bila je metoda izbora u borbi protiv štetočina u Africi, ali su istraživači opisali tu hemikaliju kao "toksičnu za ljude i druge organizme koji nisu ciljani".

“Fention stoga može ozlijediti ili ubiti neselektivno, s posljedičnim štetnim efektima na neciljane organizme”, zaključili su istraživači.

Paul Gacheru, menadžer vrsta i lokaliteta u Nature Kenya, lokalnoj podružnici BirdLife Internationala, rekao je da bi metoda koja se koristi za kontrolu quelea trebala biti dobro proučena jer "široko rasprostranjena upotreba avicida za neciljane vrste može dovesti do kontaminacije okoliša i masovne smrti drugih ptice i životinje".

"Često postoji loše upravljanje lokacijama nakon prskanja, čime se povećava rizik od smrti divljih životinja povezanih s otrovima, posebno među životinjama koje čiste – otuda je potrebno poboljšati obrazovanje i svijest o kontroli quelea", rekao je.

Sa procijenjenom gnijezdećom populacijom u Africi od 1,5 milijardi ptica, ornitolozi kažu da nema dovoljno ptica grabljivica da se unište ogromne kolonije quelea niti efikasna, ekološki prihvatljiva rješenja.

Simon Thomsett, direktor Kenya Bird of Prey Trust, rekao je da će kultura garantovanja sigurnosti ljudske hrane iznad svega biti pojačana "zbog onoga što sada smatramo vjerovatnoćom, zbog klimatskih promjena, kao otvorene travnjake koji su se hranili quelea zemljišta se brzo pretvaraju u poljoprivredna zemljišta".

U dijelovima Kenije u kojima se uzgaja pšenica, dodao je Thomsett, farmeri su prskali sve vrste ptica za koje se smatralo da predstavljaju prijetnju farmama, "ipak neke od ptica su tu da se hrane insektima koji se hrane njihovom pšenicom".

Ali najviše ga brine učinak koji pesticid može imati na nekoliko preostalih grabljivica. "Oni na strani ograde za očuvanje grabljivica su jako uznemireni zbog prskanja. Danas su svi grabljivici [u Keniji] ugroženi. U svakom slučaju, koliko je prskanje bilo efikasno u posljednjih 60 do 70 godina?"

FAO i Program Ujedinjenih naroda za okoliš zajednički upravljaju Roterdamskom konvencijom, čiji ciljevi uključuju smanjenje rizika od opasnih hemikalija u poljoprivredi. Razmatrali su uvrštavanje fentiona u Aneks III sporazuma, listu pesticida i industrijskih hemikalija zabranjenih ili strogo ograničenih iz ekoloških ili zdravstvenih razloga