Kina optužila SAD, Britaniju i Australiju za stvaranje "azijsko-pacifičkog NATO-a"
Zhao je to rekao tokom dnevnog brifinga za novinare kao odgovor na odluku SAD-a, Velike Britanije i Australije da zajednički razviju nuklearne hipersonične rakete.
Istakao je da će taj potez ne samo povećati rizik od povećanja nuklearnog naoružanja i destabilizirati globalni režim njegovog neširenja, već će intenzivirati trku u naoružanju u azijsko-pacifičkom regionu i potkopati regionalni mir i stabilnost. Azijsko-pacifičke zemlje moraju biti veoma oprezne u vezi s tim potezom, dodao je on.
Američki predsjednik Joe Biden, britanski premijer Boris Johnson i australijski premijer Scott Morrison u septembru prošle godine najavili su pokretanje AUKUS-a na osnovu čega će SAD i UK pomoći Australiji u nabavci podmornica na nuklearni pogon.
Tri zemlje najavile su u utorak da će raditi zajedno kroz AUKUS na razvoju hipersoničnih projektila i sposobnosti elektronskog ratovanja, kao i proširenju informacija dijeljenje i produbljivanje saradnje na inovacijama u sektoru odbrane.
Zhao je opisao trilateralno sigurnosno partnerstvo kao "anglosaksonsku kliku", za koju je rekao da je nastavak hladnoratovskog mentaliteta i blokovske politike. On je kritizirao partnerstvo AUKUS-a zbog toga što se drži stare prakse izazivanja vojnih sukoba i dolijevanja ulja na vatru.
Krajnji cilj partnerstva je formiranje "azijsko-pacifičkog NATO-a" i služenje interesima hegemonije SAD-a, rekao je on. Prirodno je da se azijsko-pacifičke zemlje odlučno suprotstave tom pokušaju, dodao je.
Glasnogovornik je pozvao SAD, Veliku Britaniju i Australiju da ozbiljno shvate želju azijsko-pacifičkih zemalja za mirom, razvojem, saradnjom i situacijama u kojima će dobiti dobit, odbaciti hladnoratovski mentalitet i način razmišljanja o igri sa nultom sumom, te ulože više napora koji su pogodni za mir i stabilnost u regionu.