Koliki je entuzijazam za članstvo u EU zemalja koje to nisu: Ispitivanje provedeno i u BiH
Istraživanja su provele Služba za istraživanje Evropskog parlamenta (EPRS), Međunarodni republički institut (IRI), Credit Suisse, Demostat i CRRC.
Ispitivanje javnog mnijenja populacije zemalja koje nisu članice EU odvijalo se u prethodne dvije godine, a obuhvatilo je Ukrajinu, Moldaviju, Veliku Britaniju (koja je istupila iz EU 31. januara 2020.), Norvešku, Švicarsku, Island, Gruziju, Albaniju, Kosovo, Crnu Goru, Bosnu i Hercegovinu, Sjevernu Makedoniju i Srbiju.
Najnovije multinacionalno istraživanje Zapadnog Balkana od strane Centra za uvid u istraživanje istraživanja (CISR) Međunarodnog republikanskog instituta (IRI) otkriva podijeljena mišljenja o ostvarivanju čvršćih veza sa EU - na kraju članstvom u EU.
"Uprkos najboljim naporima Kine i Rusije da ostvare utjecaj na Zapadnom Balkanu, ova anketa pokazuje da mnogi u regionu svoje interese vide u vezama sa Zapadom", rekao je regionalni direktor IRI-ja za Evropu Paul McCarthy, navodi se u izvještaju istraživanja IRI-e.
"Stalna podrška SAD-a i EU u jačanju demokratije u cijelom regionu ključna je za konsolidaciju ovog pozitivnog trenda i omogućavanje ovim zemljama da se odupru zadiranju autoritarnih sila", dodaje on.
Entuzijazam za članstvo u EU također ostaje visok: na pitanje kako bi glasali da se referendum održi sutra, većina u svim zemljama rekla je da bi glasala za integraciju u EU. Snažna većina u BiH (76 posto) također bi glasala za pridruživanje EU.
Što se tiče ostalih zemalja Zapadnog Balkana, u Albaniji je 97 posto populacije glasalo da su "za" ulazak u EU. To je ujedno i najveći procenat od svih ostalih zemalja koje su ili dobile kandidatski status za članstvo u EU ili su na listi potencijalnih kandidata (kao što su Kosovo i BiH).
S obzirom da je istraživanje trajala dvije godine, primjetna je razlika u podacima za Kosovo. Prije dvije godine, 93 posto populacije je imalo težnje i aspiracije ka Eu, dok se 2022. godine taj procenat smanjio na 85 posto. Isti slučaj je i u Srbiji.
Sa druge strane, u Sjevernoj Makedoniji je interesovanje za ulazak u EU opalo pa se, tako, ove godine za ulazak u EU izjasnilo 66 posto ispitanih, dok je prije dvije godine taj broj obuhvaćao 74 posto.
Najnovija anketa kompanije Redfield & Wilton Strategies za praćenje Brexita u partnerstvu s Velikom Britaniji pokazala je da više Britanaca kaže da bi glasali za pridruživanje EU nego da bi glasali da ostanu van, što je preokret u odnosu na prethodnu anketu od 19. aprila 2022.
Sve u svemu, ako bi se sutra održao referendum o ponovnom pridruživanju Evropskoj uniji, 53 posto građana kaže da bi glasalo za ulazak Velike Britanije u EU, a 47 kaže da bi glasalo za to da Velika Britanija ostane izvan EU.
Podsjetit ćemo, 23. juna ove godine Evropsko vijeće potvrdilo je kandidatski status za pridruživanje Ukrajine i Moldavije Evropskoj uniji.
Ove dvije zemlje su po hitnom postupku dobile kandidatski status pri pridruživanju EU, a od broja ispitanika, u Ukrajini je 91 posto njih rekao da su "za" ulazak u EU, dok taj procenat u Moldaviji iznosi 61 posto.