Zaljevske monarhije nastojale su ostati neutralne u tekućem ratu između Ukrajine i Rusije.
Razgovori između saudijskog princa i ruskog ministra bili su fokusirani na "skorašnja međunarodna i regionalna dešavanja", objavila je zvanična saudijska novinska agencija.
Ranije u ponedjeljak, Lavrov se sastao s ministrima vanjskih poslova GCC-a, organizacije sa sjedištem u Rijadu koju čine Saudijska Arabija, Bahrein, Ujedinjeni Arapski Emirati, Katar, Kuvajt i Oman, koji su tradicionalno partneri Sjedinjenih Država.
Saudijska Arabija, najveći svjetski izvoznik sirove nafte, blisko je sarađivala s Moskvom na naftnoj politici, ali ima veze i s Moskvom i s Kijevom od ruske invazije na Ukrajinu u februaru 2022. i pozicionirala se kao potencijalni posrednik.
Zaljevska monarhija je u nekoliko navrata primila ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog, uključujući i tokom njegovog učešća na samitu Arapske lige u maju 2023. u Džedi.
Kraljevina je obećala stotine miliona dolara humanitarne pomoći Ukrajini, uključujući i ukrajinske izbjeglice koje su pobjegle u susjedne zemlje.
Tokom konferencije za novinare, generalni sekretar GCC-a Jasem Mohamed Albudaiwi naglasio je "neutralnost" cijelog Vijeća.
On je rekao novinarima da zemlje GCC-a "stoje na jednakoj udaljenosti" između Rusa i Ukrajinaca.
Ujedinjeni Arapski Emirati objavili su krajem avgusta da su posredovali u razmjeni zarobljenika između Ukrajine i Rusije, što je dovelo do oslobađanja 230 zarobljenika.
Posredovanje Emirata u junu rezultiralo je razmjenom ratnih zarobljenika u kojoj je učestvovalo 90 zarobljenika sa svake strane.
U septembru 2022. Rijad je pomogao da se oslobodi nekoliko stranih boraca koji su zadržani u Ukrajini, uključujući dva Amerikanca i pet Britanaca.