Lideri G7 poslali poruku Rusiji: Ne sumnjajte da bi vaša agresija na Ukrajinu izazvala jak odgovor
Zasjedanje u Liverpoolu obilovalo je i brojnim bilateralnim sastancima na kojima su učestvovali predstavnici SAD-a, Velike Britanije, Kanade, Njemačke, Francuske, Italije, Japana i predstavnika Evropske unije.
Pored jačanja bilateralne saradnje i razgovora koji se tiču odnosa između zemalja koje predstavljaju ovu skupinu, države su poslale i novu zajedničku poruku Rusiji, a sve u vezi sa aktuelnom situacijom na granici s Ukrajinom.
Today, at the @G7 Foreign and Development Ministers meeting, @TrussLiz hosted friends and allies in Liverpool to discuss how we defend and advance freedom and democracy globally and challenge malign actors.
— Foreign, Commonwealth & Development Office (@FCDOGovUK) December 11, 2021
📷More photos: https://t.co/I8zJpPcxMi #G7UK #G7 @MuseumLiverpool pic.twitter.com/q1jtLWWElC
Također, zemlje G7 osvrnule su se i na eventualnu vojnu intervenciju Rusije u Ukrajini.
"Bilo kakva upotreba sile za promjenu granica strogo je zabranjena međunarodnim pravom. Rusija ne treba sumnjati da bi dalja vojna agresija na Ukrajinu imala ogromne posljedice kao odgovor. Potvrđujemo još jednom našu nepokolebljivu posvećenost suverenitetu Ukrajine kao i pravu svake suverene države da sama određuje svoju budućnost. Pohvaljujemo i ukrajinsku uzdržanost u ovoj situaciji", naveli su u zajedničkom saopćenju zemalja G7.
Saradnja sa azijskim zemljama u cilju borbe protiv Kine
Pored tema koje su se odnosile na Ukrajinu, članice G7 danas su razgovarale i o trenutnim odnosima Zapada i Kine. Između ostalog, na današnjem sastanku članice Udruženja zemalja jugoistočne Azije (ASEAN) također su prisustvovale sastanku što predstavlja i prvi put da zemlje poput Tajlanda, Filipina, Singapura, Malezije, Indonezije i drugih učestvuju u sastanku G7.
Met with @ASEAN coordinator for the EU @teddyboylocsin in the margins of #G7 to discuss the preparations of the EU - ASEAN commemorative summit which will mark the 45 years of our relations. Also raised concerns over the deteriorating situation in #Myanmar. pic.twitter.com/szijGMrmkZ
— Josep Borrell Fontelles (@JosepBorrellF) December 12, 2021
S druge strane, visoki predstavnik EU za vanjske poslove Josep Borrell naglasio je kako su na današnjem sastanku države razgovarale i o Kini. Borrell je pojasnio kako Kina danas za Zapad predstavlja strateški i ideološki izazov.
"Moramo biti na oprezu, skupljati naše snage kako bismo osigurali slobodu plovidbe u Južnom kineskom moru kuda prolazi 40 posto izvoza Evropske unije. Za nas je veoma važno održati slobodnu plovidbu ovim vodama. Ovaj dio svijeta predstavlja aortu evropske ekonomije", rekao je Borrell.
Velika Britanija predaje mandat Njemačkoj
Posljednjim sastankom u ovoj godini, Velika Britanija će i zvanično mandat predsjedavanja samitom G7 predati u ruke Njemačkoj. Nova njemačka vlada, i ministarstvo vanjskih poslova koje "drže" Zeleni na čelu s Annalenom Baerbock, tako će od 1. januara 2022. godine započeti svoj jednogodišnji mandat na čelu predsjednika G7 skupine.
"'You'll never walk alone' nije samo moto Liverpoola već mora biti i misao vodilja G7. U današnje svijetu, samo zajedno se možemo boriti s velikim izazovima našeg vremena. Napuštam Liverpool nakon mnogo dobrih razgovora, a primopredaja dužnosti će se obaviti 1. januara 2022. godine. Njemačka će tokom predsjedavanja G7 zajedničku borbu protiv klimatske krize postaviti kao prioritet", rekla je Baerbock.