Lukašenko otkrio nove detalje o pokušaju vojne pobune u Rusiji: Putin je htio ubiti Prigožina
Lukašenko je detaljno opisao svoje telefonske razgovore s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom i Prigožinom u subotu kako bi pokušao zaustaviti pokušaj državnog udara, tokom kojih je šef Wagnera uglavnom psovao.
Kazao je da je Prigožin bio uporan u napredovanju prema Moskvi u znak protesta zbog navodnih nedjela protiv Wagnera, ali je vođa plaćenika brzo promijenio stav nakon što ga je Lukašenko obavijestio da će se suočiti s poražavajućim rezultatima.
Hard to know how much of what Lukashenko says here is true, but him describing his phone call with a hotheaded Vladimir Putin on Saturday is deeply amusing for some reason. In Batka’s version of events, he singlehandedly stopped Putin from bringing down hellfire on Prigozhin. pic.twitter.com/94ysCi6iEG
— Kevin Rothrock (@KevinRothrock) June 27, 2023
"Posljedice bi bile katastrofalne"
Lukašenko je rekao Prigožinu da, čak i ako on pobunu vidi kao demonstraciju, posljedice ruskog krvoprolića mogu predstavljati katastrofu ne samo za Moskvu, već i za susjedne narode.
"Ova situacija se ne tiče samo Rusije. Ne samo zato što je ovo naša domovina i zato što bi se, ne daj Bože, ova smutnja proširila po cijeloj Rusiji, a preduslovi za to su bili kolosalni, mi smo bili sljedeći", dodao je Lukašenko.
Hvaleći svoje uspješne pregovore u trenutku dok je njegova država primila Prigožina i ponudila Wagnerovim trupama napuštenu vojnu bazu u Bjelorusiji, Lukašenko tvrdi da je on bio ključna osoba u osiguravanju mira.
Lukašenko je kazao da je s Putinom razgovarao u subotu u 10 sati ujutro po lokalnom vremenu nakon što su Wagnerove snage postavile bazu u ruskom gradu Rostovu kako bi nastavile svoj marš prema Moskvi.
"Najopasnija stvar, koliko ja to razumijem, nije kakva je bila situacija, nego kako bi se mogla razvijati i kakve su bile posljedice. Također sam shvatio da je donesena konačna odluka, uništiti Wagner. Kazao je da će biti zgaženi kao bube", prisjeća se Lukašenko.
Dodaje da je Putinu predložio da ne žuri, te da bi trebali razgovarati s Prigožinom i s njegovim komandantima. Lukašenko tvrdi da Prigožin nije odgovarao na pozive Putina, pa su uspostavili tri komunikacijska kanala s Rostovom kako bi pregovarali s Wagnerom.
"On (Putin) je rekao: 'Slušaj, Saša, to je beskorisno. On čak ni ne diže slušalicu, ne želi ni s kim razgovarati", opisuje Lukašenko.
Prigožin je prvih pola sata samo psovao
Bjeloruski predsjednik je rekao da se u roku od sat vremena nakon prvog razgovora s Putinom uspio povezati s Prigožinom, koji se odmah javio i zvučao euforično zbog prilike za pregovore. Uprkos tome što je Prigožin rado razgovarao, rekao je Lukašenko, rasprave su u početku bile žestoke, a prvih pola sata šef Wagnera je samo psovao.
Nakon što su se stvari smirile Lukašenko je navodno uspio ispregovarati prekid pokušaja državnog udara ponudivši Prigožinu i njegovim vojnicima imunitet, a šef Wagnera je također pristao na egzil u Bjelorusiji.
Lukašenko je potvrdio da je Prigožin sletio u Bjelorusiju u utorak, a predsjednik je Wagnerovim trupama ponudio napuštenu vojnu bazu. Dodao je da će njegova zemlja osigurati dodatne kampove za plaćenike ako im to bude potrebno.
Prigožin je u ponedjeljak rekao da su mu njegove trupe ostale lojalne uprkos ponudi ruskog Ministarstva odbrane da se pridruže snagama Ruske armije. Putin je ponovio ponudu kasnije tog dana, rekavši vojnicima da se mogu pridružiti ruskoj vladi ili baciti oružje i otići kući.