Strožiji zakon
128

Malezija za lažne vijesti planira uvesti kazne zatvora u trajanju do deset godina

Klix.ba
Foto: EPA-EFE
Foto: EPA-EFE
Vlada Malezije planira uvesti kazne zatvora u trajanju do deset godina za svakoga ko kreira ili plasira lažne vijesti. Ovom zakonu protive se opozicija i grupe za ljudska prava, jer smatraju da će vladajuća elita to iskoristiti kako bi pred predstojeće opće izbore eliminisala neistomišljenike.

Režim premijera Najiba Razaka suočen je s optužbama pronevjere skoro 700 miliona dolara iz državnog investicionog fonda. Iako je odbacio optužbe, aktivisti upozoravaju da bi ovaj zakon mogao iskoristiti za kriminaliziranje izvještaja o vijestima o navodnom ponašanju vlade.

O Nacrtu zakona o lažnim vijestima, koji je objavljen u ponedjeljak, parlament će uskoro raspravljati.

Prema ovom zakonu, maksimalna kazna za onog ko kreira ili objavljuje lažne vijesti je novčana kazna od 130.000 dolara i kazna od deset godina zatvora. No, ovo se ne odnosi samo na državljane Malezije, već i na međunarodne medije koji izvještavaju o Maleziji.

Ministrica pravosuđa Malezije Azalina Othma u februaru je izjavila kako je ovaj zakon neophodan, jer lažne vijesti ugrožavaju nacionalnu sigurnost. Analitičari upozoravaju da nije jasno kako će novi zakon biti proveden te da bi on mogao dovesti do zloupotreba, kao i da zakon ne rješava situaciju ukoliko vlada objavljuje "lažne vijesti".

"Bez jačih zakonskih definicija i jasnijih mjera zaštite ovaj zakon je samo još jedan alat kojim će malezijske vlasti sve komentare kritike staviti pod rubriku 'lažne vijesti'. Malezija već ima niz represivnih zakona koji ugrožavaju slobodu govora", rekla je Champa Patel, direktorica Udruženja "London think tank".

Zaid Ibrahim, bivši ministar zadužen za pravne poslove Malezije rekao je za CNN kako je ovaj zakon potreban premijeru Najibu, ali ne i Maleziji.

"Ovaj zakon mu je potreban da bi ga se ljudi bojali i da bi ih mogao poslati u zatvor ukoliko ga kritikuju", rekao je za CNN.