Mandela, apartheid i osveta elite: Južnoafrička republika pod pritiskom SAD-a i Muska
![Mandela nakon izlaska na slobodu](https://static.klix.ba/media/images/vijesti/b_250211180.jpg?v=1)
Apartheid je režim koji je uspostavljen u Južnoafričkoj Republici i današnjoj Namibiji 1948. godine, a koji je podrazumijevao vladavinu manjinske bijele populacije nad većinskim crnačkim stanovništvom države. Bijelci su imali apsolutnu političku, vojnu, ekonomsku, kulturnu i svaku drugu dominaciju dok su većinskom crnačkom stanovništvu bila uskraćena gotovo sva građanska prava.
Prema podacima Komisije za istinu i pomirenje od 1948. godine do 1989. godine utvrđeno je da kao posljedica političkog nasilja desilo se 7.000 smrtnih slučajeva dok se u tranzicionom periodu od 1990. do 1994. godine desilo dodatnih 14.000 smrtnih slučajeva.
Zločinački apartheidski režim u Južnoafričkoj Republici je u velikoj mjeri uživao podršku Izraela koji je režimu prodavao oružje, a prema dokumentima koje je otkrio The Guardian Izrael je čak ponudio prodaju nuklearnog oružja. Sa svoje strane Sjedinjene Američke Države su tokom 1960-ih i 1970-ih blokirale uvođenje sankcija i zbog antikomunizma davale podršku.
Nelson Mandela je 1964. godine osuđen na doživotni zatvor zbog "sabotaže", uslovi zatvora su bili takvi da u sljedećim godinama nisu objavljivane njegove fotografije, a jedini koji su mu imali pristup su članovi porodice, drugi zatvorenici i čuvari. Iako je apartheidski režim želio da neobjavljivanjem fotografija izbriše Mandelu iz sjećanja, proizveo je suprotan efekt i Mandela je postao simbolom borbe protiv nepravednog sistema.
Tokom boravka u zatvoru Mandela je obolio od tuberkuloze, a rad u kamenolomu krečnjaka mu je oštetio vid.
U poslijepodne 11. februara Mandela je pušten iz zatvora u predgrađu Cape Towna, izašao je pod ruku sa svojom suprugom i podigao ruku u znak trijumfa. Dočekalo ga je više od 100.000 ljudi.
“Drugovi i kolege Južnoafrikanci, sve vas pozdravljam u ime mira, demokracije i slobode. Stojim ovdje pred vama ne kao prorok, već kao ponizni sluga vas ljudi. Danas većina Južnoafrikanaca, crnih i bijelih, shvaća da apartheid nema budućnost. Mora se okončati našom odlučnom masovnom akcijom. Predugo smo čekali svoju slobodu", su riječi koje je prve izgovorio.
Četiri godine nakon puštanja iz zatvora na prvim slobodnim izborima Nelson Mandela je izabran za predsjednika Južnoafričke Republike.
Treba istaći da se i nakon što je pušten na slobodu, bio predsjednik JAR-a i postao jednim od najznačajnijih simbola modernog svijeta Nelson Mandela sve do 2008. godine nalazio na američkoj listi terorista.
Osveta ili istinska briga za bijelce u JAR-u
Od izlaska iz zatvora Nelsona Mandele prošlo je 35 godina, a od prestanka režima apartheida 31 godina. Nove vlasti Sjedinjenih Američkih Država u kojima ključnu ulogu ima sin vlasnika rudnika iz vremena apartheida Elon Musk, su u prvim potezima kao jednog od glavnih vanjskih neprijatelja označili Južnoafričku Republiku.
Donald Trump je potpisao naredbu kojom se obustavlja američka razvojna pomoć Južnoafričkoj Republici, kao razlog je navedena zemljišna reforma, ali i "agresivan stav JAR-a prema Sjedinjenim Državama i njihovim saveznicima". Ovo je bila očita aluzija na tužbu koju je Južnoafrička republika podigla protiv Izraela zbog genocida u Pojasu Gaze.
Trump je također ponudio mogućnost bijelcima Afrikanerima da dobiju azil u SAD-u što su organizacije koje ih predstavljaju odmah odbile.
Bijelci inače posjeduju oko 70 posto privatnog poljoprivrednog zemljišta u državi. Studija Južnoafričke komisije za ljudska prava iz 2021. kaže da jedan posto bijelaca živi u siromaštvu u poređenju sa 64 posto crnaca.
Danas sa novim vlastima u SAD-u, koje apsolutno ne mare za ljudska prava, čini se kao da su među prvim metama oni koji su uspjeli da se izbore za svoju slobodu uprkos željama dobrog dijela američke elite. Sada se sinovi onih koji su poraženi u borbi protiv apartheida svete onima koji su nasljednici pobjedničke borbe za slobodu.
Godišnjica puštanja na slobodu Nelsona Mandela je poruka za sve potlačene na svijetu da koliko god jaka bila sila koja guši slobode i tama, da uz istrajnost i pravednu borbu jedini rezultat je pobjeda. Južnoafrička Republika će sigurno preživjeti pritisak koji nameću otuđene Trumpove Sjedinjene Američke Države, a Musku sve njegove milijarde neće omogućiti da u historiji bude i blizu zapamćen kao Nelson Mandela.