"Ne brani nas, Trumpe": Južnoafrički bijelci ismijavaju američkog predsjednika zbog njegovog plana
![Screenshot: Instagram](https://static.klix.ba/media/images/vijesti/b_250212127.jpg?v=1)
Trump je prošle sedmice odlučio obustaviti svu finansijsku pomoć Južnoafričkoj Republici iz Sjedinjenih Američkih Država, jer smatra da crnačka većina konfiskuje zemljište bijeloj manjini. Afrikancima, pretežno bijelim potomcima nizozemskih, francuskih i njemačkih doseljenika, čak je ponudio status izbjeglica, prenosi agencija Reuters.
U izjavi na svojoj društvenoj mreži Truth Social naveo je da se u Južnoafričkoj Republici "vrlo loše postupa s određenim vrstama ljudi", ne precizirajući na koga tačno misli.
Njegova izjava odmah je shvaćena kao podrška bijeloj manjini nakon što je donesen novi zakon u Južnoafričkoj Republici koji u rijetkim slučajevima omogućava zapljenu zemljišta bez naknade.
Dok su mu neki južnoafrički bijelci zahvalili na pokušaju pomoći, iako su odbili poziv na emigraciju, mnogi su ga ismijali. Komičar Bouwer Bosch, na primjer, objavio je scenu na TikToku u kojoj bijelac kaže crncu da se seli u SAD.
@bouwerbosch White South Africans after Trump made his big announcement 🇿🇦 #refugee #trump #mzansicomedy #afrikaners #afrikaanstiktoks #elonmusk ♬ original sound - Bouwerbosch
"Zašto si dobio status izbjeglice?" pita crnac. "Zato što sam bijelac, druže!", odgovara bijelac, dodajući kako će se ljeti vratiti u svoju kuću na plaži i dolaziti u Južnoafričku Republiku na golf turnir i festival AfrikaBurn.
Na Instagramu su se pojavili i satirični videozapisi koji prikazuju "težak" život navodno ugnjetavanih bijelaca. "Moj muž mi je donio ledenu kafu, jer ono što nas u ovoj zemlji najviše ugnjetava zapravo je sunce", kaže žena u jednom od videosnimaka dok se odmara u krevetu.
Seriju videosnimaka koji ismijavaju ideju južnoafričkih izbjeglica u SAD-u objavio je i južnoafrički komičar indijskog porijekla Sed Pillay. Ponavljajući motiv u njima je bijelac kojem nedostaju njegovi crni prijatelji u novoj zemlji."Moram podnijeti poseban zahtjev. Mogu li, molim vas, povesti Sipha i Thandeku sa sobom? Oni mi pomažu na farmi. Sjajni ljudi", kaže u izmišljenom razgovoru za vizu.
Iako je apartheid u Južnoafričkoj Republici ukinut 1994. godine, od tada nije provedena zemljišna reforma. Činjenica da bijelci, koji čine sedam posto ukupne populacije, i dalje posjeduju 72 posto privatnog zemljišta, smatra se zaostatkom tlačenja crnačkog stanovništva.Novi zakon, na koji se Trump referirao, ima za cilj barem djelomično ispraviti ovu nepravdu, ali i dalje poštuje stroge zakone zemlje o privatnom vlasništvu. Zapljena zemljišta bez naknade dopuštena je samo u rijetkim slučajevima, poput onih kada vlasnik zemljište "ne koristi produktivno".
Iako Trump podiže uzbunu zbog aktivnog tlačenja južnoafričkih bijelaca, prema novom zakonu još nije došlo ni do jedne konfiskacije, kako ga je informirao južnoafrički predsjednik Cyril Ramaphosa. Ramaphosa je također naglasio da bi svaka odluka o zapljeni zemljišta morala proći kroz nezavisni sud u kontaktu s vlasnikom zemljišta.
Čak je i druga najsnažnija vladajuća stranka Demokratski savez, koju uglavnom predvode bijelci i koja se protivi novom zakonu do te mjere da ga je pravno osporila, ispravila Trumpa, navodeći da zakon ne omogućava samovoljno oduzimanje zemljišta.
Trump svoju kritiku Južnoafričke Republike temelji i na ubistvima bijelih farmera. Međutim, ubistva farmera u Južnoafričkoj Republici predstavljaju problem bez obzira na njihovu rasu, jer su farme lak cilj za bande, a vlasnici u vrijeme isplate obično imaju velike količine gotovine.
Južnoafričke desničarske lobističke grupe, poput AfriForuma, ta ubistva prikazuju kao rasni problem. To je prihvatila i televizijska stanica Fox News, koja je posljednjih godina emitirala nekoliko segmenata o ubistvima farmera, opisujući ih kao znak "genocida nad bijelcima".