"Miris velikog rata je u zraku", Putin se sprema da povuče posljednju kartu
Andrej Kartapolov, šef Duminog odbora za odbranu je najavio da su ovi amandmani pripremljeni za veliki rat i opću mobilizaciju.
"Ovi amandmani napisani su za veliki rat i opću mobilizaciju. A miris tog velikog rata već se osjeća", kazao je Kartapolov.
Iako je ukrajinska vojska postupno vraćala teritorij kojeg su okupirali ruski agresori, čini se da Putin ne razmišlja o miru, uprkos sve većem pritisku sankcija koji ozbiljno ugrožava rusku privredu.
Zapad ostaje ujedinjen u podršci Kijevu, a pobuna koju je nedavno organizirao Jevgenij Prigožin, šef Wagnerovih plaćenika, daje nadu da će ratni stroj Kremlja uskoro oslabiti, smatraju u Financial Times.
Međutim, iz ruske perspektive, situacija je sasvim drugačija. Vjeruju da mogu izdržati dugotrajan rat zahvaljujući kontinuiranom radu vojnih tvornica koje koriste komponente iz Kine i drugih izvora.
Uprkos sankcijama, Kremlj i dalje raspolaže velikim svotama novca zahvaljujući dobiti od energetskog sektora i prilagodljivosti ruskih izvoznika.
Putin i dalje računa da Rusija može mobilizirati znatno više ljudi od Ukrajine. Novi zakon omogućava Kremlju da izbjegne službenu mobilizaciju. Gornja dobna granica za služenje vojnog roka se povećava s 27 na 30 godina, a ruska vlada može potiho pozivati nove vojnike prema potrebi.
Kazne za odbijanje služenja vojnog roka su također pooštrene. Kremlj također ulaže velike napore u proširenje proizvodnje oružja kako bi izgradio veću i bolje opremljenu vojsku.
Rusija i dalje pokušava oslabiti ukrajinsku ekonomiju uskraćivanjem izvora prihoda i uništavanjem civilne infrastrukture. Moskva se nada da će brzom obnovom ruske vojske i slomom ukrajinske privrede oslabiti podršku Zapada Kijevu.
Prijetnje eskalacijom sukoba prema teritoriju NATO-a preko Bjelorusije također se koriste kao sredstvo za postizanje tih ciljeva. Procjene su da će Putinova opsesija uništenja i podčinjavanja Ukrajine trajati sve dok je on na vlasti.