Može li sastav buduće vlade Njemačke promijeniti nešto u stavovima Christiana Schmidta?
S tim u vezi razgovarali smo s političkim analitičarem Rasimom Ibrahimagićem, koji nam je kazao da, bez obzira na ankete uoči izbora, rezultati predstavljaju iznenađenje.
"Oni koji su pratili anekte u posljednjih nekoliko mjeseci mogli su primijetiti da je preko ljeta SPD ostvario izniman rast i to se manifestovalo i na izborima. Dakle, ostvarili su rezultat koji su na neki način, ovih dana, ankete i predviđale. Međutim, kad govorimo o nekom širem kontekstu, šta se moglo očekivati, itekako je iznenađujuće veliki pad koalicije CDU/CSU na ovim parlamentarnim izborima u Njemačkoj", rekao je Ibrahimagić.
U kontekstu izgleda buduće vlade, odnosno stranaka koje će činiti vlast, kazao je da ne treba isključiti da će Unija ostati i u novoj vladi.
"Međutim, to više neće zavisiti od njih samih, kao što neće zavisiti ni od samog SPD-a, iz razloga što je trenutno, prema rezultatima koji su objavljeni, situacija takva da će Liberali (FDP) i Zeleni biti ti koji će zapravo birati narednog kancelara. To je dosta neoubičajno u njemačkom političkom sistemu s obzirom na to da uvijek uglavnom ona politička partija koja ostvari najveći rezultat bude ta koja bira manjeg koalicionog partnera", rekao je Ibrahimagić te dodao da su Unija i SPD prije izbora isključili veliku koaliciju između ove dvije stranke, što ostavlja mogućnost da jedni ili drugi formiraju vlast sa Zelenim ili Liberalima.
Naglasio je da tradicionalno, u nekim prethodnim izbornim ciklusima, Liberali uglavnom naginju koaliciji s Unijom, a Zeleni sa SPD-om.
"Naravno to je iz razloga što zapravo unutar politike tih političkih partija i stavova za koje se zalažu u smislu određenih reformi, liberali su bliži konzervativnoj koaliciji, a Zeleni bliži ovoj lijevoj koaliciji. Tu govorimo prvenstveno o pitanjima koja se tiču socijalnih politika, pitanju poreza, tržišne ekonomije i slično. Dakle, to su pitanja gdje su na neki način Liberali bliži Uniji, a Zeleni SPD-u. I upravo zbog toga je bitno na koji način će Liberali i Zeleni prevazići svoje razlike. Od dogovora na koji način će se jedni drugima približiti zavisi to da li će više tom partnerstvu odgovarati SPD ili Unija", rekao je Ibrahimagić.
Dodao je da nije pitanje šta će Unija ili SPD ponuditi Zelenim i Liberalima, već šta će spomenuti tražiti, odnosno koga će oni izabrati za svog koalicionog partnera.
Poznato je da su Zeleni odbacili prihvatanje amadmana hrvatskih zastupnika u Evropskom parlamentu prilikom usvajanja Rezolucije o BiH, a koji su favorizovali princip etničkog predstavljanja.
S tim u vezi, ono što je značajno, ističe Ibrahimagić, Zeleni će u svakom slučaju biti dio nove vlade Njemačke.
"To je sigurno jedan pozitivan pomak kad govorimo o ovim vanjskopolitičkim pitanjima o kojima se vlada Njemačke brine. Ne treba zaboraviti ni činjenicu da Liberali nisu toliko blagonakloni kad govorimo o procesu proširenja Evropske unije, već su oni na nekoj Macronovoj liniji. Dakle, da proširenje, ali da prvo riješimo neka interna pitanja u samoj EU. Tako da i tu imamo jednu suprotstavljenu između Liberala i Zelenih, koji će i u tom pitanju morati da nađu određene kompromise. Da li će ti kompromisi biti i po ovom pitanju, ostaje da se vidi i u narednim mjesecima, kad budu trajali pregovori. S druge strane, ono što bi u svakom slučaju moglo biti bolje za BiH jeste da se formira ta koalicija sa SPD-om iz razloga što SPD i Zeleni imaju mnogo bliže stavove po pitanju vanjske politike, za razliku od CDU-a", istakao je Ibrahimagić.
Naročito će biti zanimljivo pratiti kako će se nova njemačka vlada postaviti prema spornim stavovima visokog predstavnika Christiana Schmidta o legitimnosti izbora Željka Komšića, jer je očito odstupanje SPD-a i Zelenih u odnosu na njegove stavove.
S tim u vezi pitali smo Ibrahimagića da li će Schmidt pratiti politiku vlade Njemačke ako u njoj ne bude Unije i koliko njegova pozicija zavisi od te podrške.
"U jednu ruku Christiana Schmidta nije izabrala njemačka vlada za visokog predstavnika, ali treba imat u vidu da je njega ipak predložila Njemačka. U tom nekom smislu, on sasvim sigurno neće moći daleko odstupati od onog što budu zvanične politike vlade u Berlinu. Ukoliko se ta politika prema BiH promjeni u ovom ili onom smjeru, onda će sasvim sigurno i Schmidt morati da koriguje svoje djelovanje u BiH u skladu s tim", istakao je Ibrahimagić te dodao da to neće biti otvoreno objelodanjeno.
"Ono što je sigurno jeste da je Njemačka ta koja je preuzela inicijativu u smislu toga da se u BiH neke stvari konačno moraju riješiti. Nije to samo bila odluka Unije, već je to ujedno bila odluka i SPD-a. Tako da i SPD želi riješiti određene stvari u BiH imajući u vidu i da je trenutni ministar vanjskih poslova Njemačke također imenovan u ime SPD-a. Tako da će u svakom slučaju Schmidt, sasvim sigurno, morati osluškivati ono što će nova vlada Njemačke propagirati u vezi s BiH i Zapadnim Balkanom", zaključio je Ibrahimagić.