Strah od egzodusa
78

Mračna najava premijera Libana: Prolazimo kroz jedno od najopasnijih razdoblja u historiji

B. H.
Premijer Libana Najib Mikati (lijevo) (Foto: EPA-EFE)
Premijer Libana Najib Mikati (lijevo) (Foto: EPA-EFE)
Izraelska vojska je prije dvije sedmice pojačala zračne napade na teritoriju Libana, gdje su ciljali na pokret Hezbolah, a noćas su započeli i kopnenu operaciju na jugu ove zemlje.

"Liban prolazi kroz jedno od najopasnijih razdoblja u svojoj historiji", izjavio je danas premijer Najib Mikati. Također je pozvao UN na pomoć Libancima koji su zbog izraelskih napada morali napustiti svoje domove, a prema njegovim riječima, njihov broj već dostiže milion.

Izraelska vojska je prije dvije sedmice pojačala zračne napade na teritoriju Libana, gdje su ciljali na pokret Hezbolah, a noćas su započeli i kopnenu operaciju na jugu Libana. Ovu operaciju su opisali kao ograničenu i precizno usmjerenu na uništenje položaja Hezbolaha, koji raketira sjever Izraela.

"Otprilike milion naših stanovnika raseljeno je zbog razornog rata Izraela u Libanu... hitno tražimo dodatnu pomoć za raseljene civile," izjavio je prema AFP-u danas Mikati, koji se sastao s predstavnicima UN organizacija i ambasadorima zemalja donatora.

Mikati je još u nedjelju rekao da bi broj raseljenih osoba mogao doseći do milion, što bi predstavljalo najveće premještanje stanovništva u historiji Libana. Sada Liban ima oko 5,5 miliona stanovnika.

Zbog izraelskog masovnog granatiranja, hiljade Sirijaca su također počele bježati iz Libana, nakon što su ih prije nekoliko godina iz domovine protjerali sukobi građanskog rata.

U ponedjeljak je visoki komesar UN-a za izbjeglice (UNHCR) Filippo Grandi objavio da je u Siriju pobjeglo više od 100.000 ljudi, među kojima su i Libanci. UNHCR-ov predstavnik za Siriju izjavio je u petak da su otprilike 80 posto onih koji su prošle sedmice pobjegli u Siriju bili Sirijci.

Liban zbog političkih sporova skoro dvije godine nema izabranog predsjednika, a od kraja oktobra 2022. godine premijer Nadžib Mikati vrši funkciju šefa države, pri čemu je i njegova vlada privremenog karaktera. Političke nesuglasice, 15 godina građanskog rata (1975-1990) i ozbiljni ekonomski problemi u posljednjim godinama paralizirali su centralnu vlast u Libanu i ojačali milicije, od kojih su neke postale političke stranke.