Briselske igre
44

Najgori od sve djece ponovo je u centru pažnje: Evropski razmaženi i odbjegli sin ostvario je cilj

Piše: V. Karić
Viktor Orban bio je tema razgovora u Briselu (Ilustracija: A. L./Klix.ba)
Viktor Orban bio je tema razgovora u Briselu (Ilustracija: A. L./Klix.ba)
Iako Evropsko vijeće zasjeda prilično često, Brisel odavno ne pamti da je nečije ime toliko puta izgovoreno u političkim krugovima kao što je to ime mađarskog premijera Viktora Orbana.
Vanredno zasjedanja Evropskog vijeća zakazano u četvrtak za Evropsku uniju predstavljalo je i svojevrsni vid prekretnice. Nekoliko mjeseci uoči važnih izbora za Evropski parlament, Brisel i predstavnici zemalja članica trebali su pokazati jedinstvo i usvojiti važnu odluku.

Pored brojnih tema na stolu, svakako da je najvažniji bio dokument koji se odnosi na pomoć Ukrajini. Pedeset milijardi eura koje je Evropska unija namjeravala isporučiti Ukrajini još krajem prošle godine (ne)očekivano je za zvanični Brisel postao problem. Tokom redovnog decembarskog zasjedanja, u kasnim noćnim satima zasjedanja, mađarski premijer Viktor Orban šokirao je sve odlukom da uloži veto na odluku o tome da se dugoročna finansijska pomoć odobri Ukrajini.

Naravno, Orbanova odluka nije došla "iz vedra neba". Prethodile su joj duge rasprave o tome da li Evropska unija treba dati Ukrajini zeleno svjetlo za početak pregovora o ulasku u EU. Orban je tokom ovog glasanja, prvenstveno na nagovor njemačkog kancelara Olafa Scholza, nakratko napustio sjednicu, a briselske birokrate nakon sastanka izašle su sa stavom kako je unutar Evropske unije postignut dogovor te je odluka o početku pregovora s Ukrajinom nazvana historijskom.

Orban tokom decembarskog zasjedanja (Foto: Evropska unija)
Orban tokom decembarskog zasjedanja (Foto: Evropska unija)

Ipak, Orban je u tim trenucima znao kako i dalje drži mač u svojim rukama. Nakon što je euforija splasnula, u noćnim satima zasjedanja Orban je blokirao pomoć Ukrajini što je potez koji je odjeknuo širom Evrope, ali i svijeta.

"Sažetak noćne smjene. Veto za dodatni novac Ukrajini. Veto za reviziju višegodišnjeg finansijskog okvira Evropske unije. O ovim pitanjima ćemo razgovarati naredne godine nakon detaljne pripreme", poručio je tada Orban.

Igra bez granica

Naravno, nakon povratka u Budimpeštu, Orban i njegovi saradnici danima su govorili o ovom pitanju, a problem je bio tema broj 1 u svim mađarskim medijima.

Potez mađarskog premijera predstavljao je i alarm za uzbunu u Briselu čiji su zvaničnici, kroz brojne nezvanične kanale, jasno poručili kako razmišljaju i o eventualnim alternativnim rješenjima kojima bi se u glasanju o pomoći Ukrajini zaobišla Mađarska.

Razvoj događaja u ovom smjeru upravo je bio i muzika za Orbanove uši. Mađarski premijer uporno je ponavljao jedne te iste fraze, govorio o tome kako Brisel ne poštuje njegovu državu, kako je isuviše kritičan o pitanju vladavine prava te da insistira na blokiranju finansijskih sredstava iz fondova koji su namijenjeni Mađarskoj.

Uloga "najgoreg od sve evropske djece" Orbanu već godinama služi za kreiranje narativa o tome kako je Mađarska ključna u donošenju odluka na nivou Evropske unije te da bez glasa Budimpešte Evropa ne može postići jedinstvo kakvo želi.

Igre bez granica, posljednjom odlukom o dodjeli sredstava za Ukrajinu, ipak su ušle u novu fazu, a mnogi postavljaju pitanje - šta je natjeralo Orbana da promijeni mišljenje?

Pritisak je postojao, ali je li on zapravo bio ključan?

U suštini, odgovor na takvo pitanje vrlo lako bi mogao biti - ništa, jer stav o ovom pitanju Orban nije do kraja ni formirao na pravi način. Istina, uoči vanrednog zasjedanja Evropskog vijeća koje je sazvano upravo zbog ranije odluke Viktora Orbana, evropski zvaničnici, prvenstveno Emmanuel Macron i Giorgia Meloni, obavili su niz formalnih i neformalnih razgovora s Viktorom Orbanom kako bi ga uspjeli nagovoriti da promijeni mišljenje.

Italijanska premijerka, koja se na evropskom nivou politički gledano nalazi na istim talasnim dužinama s mađarskim premijerom, bila je naročito uporna u tome da Orbana natjera na promjenu razmišljanja.

Bilateralni sastanak Giorgie Meloni i Viktora Orbana (Foto: EPA-EFE)
Bilateralni sastanak Giorgie Meloni i Viktora Orbana (Foto: EPA-EFE)

"Meloni je odigrala glavnu ulogu. Vidjela se ili čula s Orbanom tri puta u 24 sata. Razgovarali su telefonom, u hotelu i uoči sastanka Evropskog vijeća", piše italijanski list Corriere della Sera.

Stanje političke svijesti koje je Orban posljednjih dana nametnuo Briselu svojim ponašanjem bilo je gotovo pa nezapamćeno.

Uoči dolaska na sastanak, u redovnom obraćanju medijima, gotovo svaki premijer zemalja članica Evropske unije u svom obraćanju najveću pažnju je posvetio upravo Viktoru Orbanu. Konkretna u optužbama naročito je bila premijerka Estonije Kaja Kallas koja je rekla kako se Orbanovo ponašanje može jednostavno opisati kao ucjenjivačko.

"Vidjet ćemo kako će se sastanak odvijati. Svaki put kada se nešto ponudi, ovo ponašanje će se nastaviti. Ne mogu naći bolju riječ od toga da je ovo ucjenjivanje. Ako gledate ekonomiju Mađarske, oni ne koriste euro. Mađarska treba Evropu. On mora gledati na to i šta znači za Mađarsku da bude u Evropskoj uniji", zaključila je Kallas.

Dok se očekivalo kako će vanredno zasjedanje i ubjeđivanje s mađarskim premijerom trajati gotovo pa cijeli dan, mnoge je iznenadila informacija sa kojom je u javnost izašao Charles Michel koji je rekao kako je Evropska unija postigla jedinstvo i da je svih 27 zemalja članica glasalo za finansijsku pomoć Ukrajini od 50 milijardi eura.

Zbog Orbana je organizovan i poseban sastanak (Foto: Viktor Orban)
Zbog Orbana je organizovan i poseban sastanak (Foto: Viktor Orban)

Činjenica da Viktor Orban nije pravio probleme prilikom donošenja odluke, za mnoge je već u prvim minutama od pojavljivanja ove informacije u javnosti izazvala sumnju. Kako da neko čija je politika unutar EU bazirana upravo na ucjenama poklekne veoma brzo nakon početka sastanka.

Nakon vanrednog samita, evropski lideri izašli su u javnost sa informacijama kako su sa mađarskim premijerom uspjeli dogovoriti tri kompromisa koja su postala dio dokumenta o isporuci pomoći Ukrajini te da je upravo taj potez bio ključan da Mađarska da svoj glas za ovu važnu odluku.

"Lideri su uspjeli pridobiti Orbana dodavanjem tri kompromisa. Postojat će godišnji izvještaji Evropske komisije o implementaciji paketa pomoći, održavat će se razgovori na nivou lidera o implementaciji paketa i ako bude potrebno, za dvije godine, Evropsko vijeće će tražiti od Evropske komisije da predloži reviziju novog budžeta", piše magazin Politico.

Ipak, ukoliko se analiziraju kompromisi koji su "uglavljeni" u dokument u posljednjim trenucima, jasno je kako oni zasigurno ne predstavljaju nešto što bi moglo zadovoljiti Viktora Orbana. Zbog toga, postavlja se i pitanje zašto je mađarski premijer, iako je najavljivao drugačije, pristao na ovakvu vrstu dokumenta?

Dobro odigrana predstava s dugoročnim ciljem

Iako je mađarski premijer nakon samita izjavio kako je "došao do zida" i da nije mogao više učiniti ništa kako bi razuvjerio evropske zvaničnike o pitanju pomoći Ukrajini, pitanje je da li je Orban uopće i imao takvu namjeru.

Ukoliko se u obzir uzme činjenica kako Evropu za samo nekoliko mjeseci čekaju izuzetno važni izbori koji mogu potpuno izmijeniti njen politički imidž te ukoliko se uz sve to dodaju i brojne demonstracije širom evropskih gradova koje organizuju nezadovoljni poljoprivrednici, jasno je kako Viktor Orban pokušava iskoristiti gotovo svaki momenat kako bi političku priču unutar Evrope usmjerio na to da Brisel ovisi o Budimpešti.

Naravno, realnost je daleko od toga, ali svima je jasno kako se politička atmosfera u javnosti percipira prvenstveno na osnovu izjava, a ne na osnovu konkretnih dokumenata, zakona i pravila.

Istina, briselski zvaničnici su jasno govorili o tome kako se dogovor može postići i bez Mađarske i da se zvanična Budimpešta može sankcionisati i tako da se suspenduju apsolutno sva finansijska sredstva namijenjena Mađarskoj.

Poruka koja bi se poslala trajno bi narušila bilo kakvu priču o zajedništvu unutar Evrope, a to je svakako nešto što Briselu u ovako osjetljivom geopolitičkom trenutku ne bi odgovaralo.

Orban gradi svoju poziciju uoči Evropskih izbora (Foto: EPA-EFE)
Orban gradi svoju poziciju uoči Evropskih izbora (Foto: EPA-EFE)

Upravo u takvom narativu, Viktor Orban je odlučio da ponovno igra svoju igru, koja je u ovom trenutku doživjela i vrhunac.

"Mađarski premijer je u stanju da pregovara sa ostalim liderima EU na način da na kraju uvijek mogu da osjete olakšanje ako se postigne dogovor", analiziraju mađarski mediji.

Dogovor je ovaj put postignut, a predstavnici Evropske unije slavodobitno su govorili o tome kako Orban nije uspio u svojim namjerama te da zauzvrat nije dobio apsolutno ništa čime se može pohvaliti u Budimpešti.

Ipak, činjenica da je nekoliko mjeseci uoči izbora Viktor Orban napravio politički show te natjerao Evropsko vijeće da samo zbog njega zakaže vanrednu sjednicu na kojoj će upravo on biti glavna tema susreta, dokaz su da je Orban u svojim političkim igrama bez granica ipak ostvario cilj i ojačao svoj politički narativ unutar EU.

Osim što je vjerovatno oboren rekord po tome koliko je ime "Viktor Orban" izgovoreno u Briselu, mađarski premijer se u međuvremenu uspio povezati i sa briselskim farmerima koji su izašli na ulice uoči zasjedanja Vijeća te je sebe tokom razgovora definirao kao čovjeka iz naroda koji je jedan od rijetkih lidera unutar EU koji razumije potrebe radničke klase.

Sve što se dešavalo u Briselu, jednostavno je bio dio Orbanove koja se savršeno odvijala u njegovom smjeru, a koja stvara podlogu i za dodatno jačanje uoči Evropskih izbora. Ukrajina u svemu tome, svakako i nije nešto što za Orbana predstavlja prvu misao sa kojom se budi i liježe u krevet. S druge strane, jačanje političke pozicije i rast u očima birača uoči izbora, za Orbana su svakako mnogo primamljivija opcija.