Nakon 30 godina skrivanja u Njemačkoj uhapšena Daniela Klette, članica Frakcije Crvene armije
Klette je poznata po tome što je navodno bila dio krajnje ljevičarske oružane skupine koja je desetljećima terorizirala Njemačku. Optužena je za pokušaj ubistva i niz teških razbojništva.
Druga osoba koja je uhapšena, muškarac za kojeg se čini da je iste dobi kao saučesnici gospođe Klette u pljački, nosio je lažne isprave. Policija još nije utvrdila njegov identitet.
Klette je helikopterom prebačena u Bremen, u regiju u kojoj je počinila navodne pljačke i sada se nalazi u istražnom zatvoru u Verdenu.
Policija je njezin identitet potvrdila pomoću otisaka prstiju. Hapšenju se nije opirala. Policija ju je pronašla nakon dojave javnosti u novembru 2023.
Službenici kažu da još ne znaju kako je uspjela ostati skrivena 30 godina, je li bila u Njemačkoj i ko joj je pomogao da ostane neotkrivena.
U toku pretresa stana policija je u stanu pronašla okvire i municiju za pištolj, ali nije pronašla oružje.
Dužnosnici opisuju ovo hapšenje kao prekretnicu u borbi protiv "terorizma" i kažu da ono pokazuje da se "teroristi" nikada ne mogu osjećati sigurnima bez obzira koliko davno su počinili zločine.
Naslovi u tabloidima o Frakciji Crvene armije - penzioneri, kako je nazvana, čine da pljačke između 1999. i 2016. zvuče poput TV sitcoma o starijoj baki u bijegu. Ali sada raspušteni RAF, koji se ponekad naziva Baader-Meinhof Gang, bio je nasilan.
Trideset i četiri osobe ubijene su između 1971. i 1993. Grupa je ciljala na političke ličnosti i poslovne vođe, a među njenim žrtvama bili su glavni državni advokat i predsjednik uprave Deutsche Bank. Više od 200 ljudi je ranjeno.
Dužnosnici tvrde da je Klette bila dio takozvane treće generacije RAF-a, koja je bila aktivna 1980-ih i 1990-ih.
Terete da su ubili šefa Deutsche Bank bombom na cesti i ustrijelio političara lijevog centra, zaduženog za privatizaciju poslovanja u bivšoj komunističkoj Istočnoj Njemačkoj, u njegovom domu.
Godine 1991. skupina je izvela oružani napad na američku ambasadu u zapadnom gradu Bonnu. Niko nije ranjen, ali tragovi DNK Klette kasnije su pronađeni na licu mjesta. Dvije godine kasnije grupa je postavila bombe i djelomično uništila novi zatvor koji je upravo bio izgrađen.
Frakcija Crvene armije izrasla je iz radikalnog studentskog pokreta 1960-ih. Cilj joj je bio potkopati zapadnonjemački kapitalizam, a skupina je imala veze s bliskoistočnim gerilcima.
I danas je RAF ponekad cijenjen u određenim radikalno-ljevičarskim krugovima. Simboli bande povremeno se pojavljuju na odjeći, redovito izazivajući mučne rasprave u Njemačkoj o tome jesu li ljevičarski ekstremizam i nasilje glamurizovani, umjesto da se shvaćaju ozbiljno.
RAF se službeno raspao 1998., a neki članovi, uključujući Danielu Klette, otišli su u ilegalu. Od tada su ona i još dvoje bivših pripadnika RAF-a navodno financijski preživljavali izvodeći oružane pljačke supermarketa i prijevoznika novca. Smatra se da su ukrali milione eura.