Tlo ne miruje
42

Nakon razornog zemljotresa u Turskoj zabilježeno još 6.040 naknadnih podrhtavanja tla

V. K.
Područja u Turskoj koja su pogođena zemljotresom (Foto: EPA-EFE)
Područja u Turskoj koja su pogođena zemljotresom (Foto: EPA-EFE)
Generalni direktor Uprave za katastrofe i vanredne situacije Turske (AFAD) Orhan Tatar održao je konferenciju za medije na kojoj je govorio o posljedicama zemljotresa koji je pogodio jugoistok ove države.

Tokom obraćanja naciji, Tatar je rekao kako će se naknadni potresi nastaviti još neko vrijeme, a tom prilikom iznio je i podatke o tome koliko je naknadnih potresa pogodilo Tursku nakon 6. februara.

"Broj naknadnih potresa u Turskoj je iznosio 6.040. Najveći broj, njih 1.628 izmjeren je između tri i četiri stepena prema Richteru. Jučer se dogodio naknadni potres jačine 5,1 stepen prema Richterovoj skali sa središtem u Goksunu", rekao je Tatar.

Naglasio je kako naknadni potresi mogu ići iznad pet stepeni.

"Veoma je važno ne ulaziti u oštećene objekte. Kao rezultat dva jaka potresa znamo da je razbijeno pet različitih segmenata Istočnoanadolske zone rasjeda. Ovim ovih polomljenih segmenata, znamo da se posebno u okrugu Dogansehir u Malatyji javljaju prijelomi duž linije od otprilike 25 kilometara. Kao rezultat ovih potresa, najveći pomak izmjeren na terenu odgovara 7,3 metra. Količina energije koja se oslobodila ovim potresima porasla je na 30 kvadriliona džula. Energija koju stvara atomska bomba iznosi 15 triliona džula", rekao je direktor.

Na kraju, Tatar je objasnio kako se nakon zemljotresa mogu pojaviti i sekundarne katastrofe.

"Znamo da ima klizišta i odrona kamenja u različitim regijama. Možemo reći da postoji klizište i odron kamenja koji je manji od očekivanog nakon ovakvog potresa", zaključio je Tatar.