Nekada su ljetovali zajedno, pa ih je geopolitika zavadila: Erdogan i Assad na korak do pomirenja
Prije više od 12 godina prekinute su diplomatske veze između Ankare i Damaska, kada su protesti prerasli u građanski rat u Siriji. Turska je podržavala naoružane opozicione skupine na sjeverozapadu, koje su imale za cilj zbacivanje sirijskog predsjednika Bashara al-Assada s vlasti.
Prije toga, Erdogan i Assad uživali su u bliskim vezama, čak su 2008. zajedno sa svojim porodicama bili na ljetovanju u južnoj Turskoj. Prošle su sedmice obojica nagovijestila svoju spremnost da okončaju napetosti i normaliziraju diplomatske odnose.
"Jučer nismo bili neprijatelji sa Sirijom. Susreli smo se s Assadom kao porodica", rekao je Erdogan novinarima u nedjelju na letu iz Berlina, gdje je gledao utakmicu Turske protiv Nizozemske u četvrtfinalu Evropskog prvenstva u nogometu.
172-
— Erk Acarer (@eacarer) June 28, 2024
5 Ağustos 2008-Bodrum tatili ve Kardeşim Esad
29 Kasım 2016-“Devlet terörü estiren Zalim Esed'in hükümranlığına son vermek için Suriye'ye girdik"
28 Haziran 2024- “Suriye’nin içişlerine karışmak gibi bir derdimiz olamaz. Suriye halkı bizim kardeş halklar olarak beraber… https://t.co/29T5k9vp6r pic.twitter.com/WNJ50l2hyh
Ovo se događa u trenutku kada se turska vlada suočava sa sve većim pritiskom da vrati milione sirijskih izbjeglica u domovinu usred rastućeg neraspoloženja protiv izbjeglica.
Prije sedam dana antisirijski nemiri izbili su u Kayseri, u centralnoj Turskoj, nakon vijesti da je sirijski izbjeglica navodno seksualno uznemiravao 7-godišnju djevojčicu. Stanovnici Melikgazija prevrtali su automobile i palili trgovine, pozivajući Sirijce da napuste zemlju.
Prošle godine, turski i sirijski ministri vanjskih poslova sastali su se u Moskvi zajedno s kolegama iz Rusije i Irana, označivši kontakt na najvišoj razini između Ankare i Damaska od početka sirijskog rata. Ipak ti razgovori i prethodni sastanak na kojem su sudjelovali ministri odbrane dviju zemalja nisu urodili plodom.
Znakovi popuštanja napetosti između Erdogana i Assada, uključujući planove za otvaranje prijelaza između područja pod kontrolom sirijske vlade i područja koja drže opozicione grupe u pokrajini Aleppo, doveli su do porasta napetosti u gradovima koje kontrolira opozicija, koju podržava Turska.
Tzv. "Vlada spasa" Hayat Tahrir al-Sham sa sjedištem u Idlibu — pobunjeničke grupe bivše Al-Qaide koja kontrolira druge dijelove sjeverozapadne Sirije — izdala je izjavu 1. jula pozivajući Tursku da "preuzme svoje zakonske i moralne odgovornosti za zaštititi sirijske izbjeglice".