Neprijatan doček u bolnici: Zdravstveni radnici u znak protesta okrenuli leđa premijerki Belgije
The Brussels Times piše da je riječ o bolnici Saint Peter (Sveti Petar) koja je zapravo sve vrijeme bila glavna tokom pandemije koronavirusa u kojoj se osoblje borilo da pruži potrebnu medicinsku pomoć svim pacijentima zaraženim koronavirusom. Prvi belgijski pacijent Philippe Soubry liječen je u njoj nakon povratka iz kineskog Wuhana gdje je i započela pandemija.
Kako je rastao broj zaraženih i ostale bolnice su se priključile liječenju pacijenata, a premijerka Wilmes je jučer bila u planiranoj posjeti bolnici Saint Peter u Briselu, kao i bolnici Delta u Auderghemu, međutim, to je bio prvi put da je posjetila ove ustanove otkako se koronavirus pojavio u Belgiji.
Belgijski premijer je došao u posetu bolnici, a zaposleni su ga dočekali i pozdravili špalirom u kojem su mu demonstrativno okretali leđa.
— Ivan Živkov (@izivkov) May 17, 2020
Da li neko može da zamisli takvu vrstu građanske hrabrosti u bilo kojoj državnoj bolnici ili drugoj ustanovi na Balkanu? pic.twitter.com/cTZUxooIBE
Međutim, dijalog s medicinskim sestrama i drugim zaposlenicima djelovao je potpuno drugačije tokom njenog dolaska. Kada je njen automobil prolazio pored bolnice Saint Peter i krenuo prema ulazu, zdravstveni radnici su u dva reda stajali na tom mjestu, ali okrenuti leđima, a neki od posmatrača su to objasnili kao sramotan potez.
Ipak, predstavnici zaposlenih su kasnije kazali kako je upravo medicinsko osoblje razočarano vladinim postupanjem s pandemijom pogotovo kada je riječ o upravljanju krizom i ophođenju prema zdravstvu generalno pri čemu se, između ostalog, misli na niske plate, nedostatak osoblja, kao i na smanjenje budžeta namijenjenog ovoj djelatnosti.
Također su nezadovoljno pokušajem vlade da zaposli nekvalifikovano osoblje koje bi trebalo pružiti medicinsku uslugu pacijentima, umjesto da se angažuju ljudi iz struke.
Philippe Leroy, generalni direktor bolnice Saint Peter trudeći se popraviti situaciju kazao je kako je posjeta premijerke veoma značajna.
"Medicinski radnici su bili suočeni s mnoštvom emocija. Umorni su i u pojedinim trenucima jako nervozni zbog svega što se izdešavalo i vjerujem da je to rezultiralo onakvim postupkom", kazao je Leroy.
U međuvremenu glasnogovornik ureda premijerke je kazao da je "cilj vlade da upravlja krizom, a ne da je dodatno oteža te da je zbog toga nekada neophodno donijeti teške odluke".