Neugodan intervju: Ambasador Srbije zamuckivao dok ga je voditeljica ispitivala o zvučnom topu

U trenutku kada je rekao da niko protiv demonstranata nije koristio nezakonito oružje, voditeljica emisije Jalda Hakim podsjetila ga je na niz kontradiktornosti u izjavama najviših zvaničnika srbijanskih vlasti.
"Ali kada se pogledaju izjave od 15. marta, ministar unutrašnjih poslova je demantirao da je zvučno oružje korišteno nad demonstrantima toga dana. To je potkrijepljeno izjavom predsjednika, koji je u potpunosti odbacio posjedovanje takvog oružja. Onda, 18. marta, ministar unutrašnjih poslova je rekao da je država nabavila LRAD 100X, dok predsjednik nastavlja s negiranjem. Znači, predsjednik je negirao posjedovanje oružja, a ministar unutrašnjih poslova je rekao da Srbija posjeduje oružje", istaknula je Hakim.
. @SkyYaldaHakim questions Goran Aleksić about the possible use of a prohibited sonic weapon against a peaceful crowd during an anti-corruption rally and questions the contradicting messages from the government.
— Sky News (@SkyNews) March 27, 2025
He maintains the weapon was not used.https://t.co/h2ACdH9out pic.twitter.com/GujlchS27a
"Nisam ekspert, ali ono što sam razumio iz izjava ministra odbrane, postoji zvučnik koji može biti korišten da pojača zvuk ili poruku masi na mjestima gdje poruka treba biti poslata", kazao je Aleksić.
"Znači, koristili ste oružje?" – upitala je novinarka, dok je ambasador nastavio s negiranjem.
"Ne, nismo koristili oružje i rekli smo vam da smo pozvali eksperte iz drugih zemalja da dođu i provedu istragu. Rečeno je da postoji uređaj koji može biti korišten da pošalje signal upozorenja, ali državni zvaničnici su negirali korištenje takvog oružja", kazao je on.
Novinarka ga je opet vratila na to da zvaničnici mijenjaju izjave o korištenju oružja, pitajući ga može li se reći da je izjava ministra unutrašnjih poslova u suprotnosti s predsjednikovom, na što ambasador odgovara da ne daje takve komentare ili izjave, prenosi Nova.rs.
Novinarka dalje ističe da ambasador stoji pri svojoj izjavi da državni zvaničnici negiraju upotrebu bilo kakvog zvučnog oružja, ali da ministar unutrašnjih poslova ne govori nužno isto, na što Aleksić odgovara: "Posjedovanje oružja ne znači i njegovo korištenje."
Potom ga pita zašto je vlada uopće negirala posjedovanje oružja, na što on odgovara da ne zna.
Pomenula je i izjavu Marinike Tepić o nabavci ovog oružja te fotografiju na kojoj se ono vidi kod Skupštine, gdje ambasador potvrđuje autentičnost fotografije, ali ponavlja – nije korišteno toga dana.
Podsjećamo, incident se dogodio tokom 15-minutne šutnje u znak poštovanja prema žrtvama nesreće u Novom Sadu iz 2024. godine – kada je nadstrešnica na željezničkoj stanici pala i usmrtila 16 osoba. Na snimcima se vidi kako demonstranti drže upaljene telefone, kada se iznenada začuo zvuk šištanja, nakon čega je masa počela da bježi.
Zvučna oružja, koja su zabranjena u Srbiji, emituju zvučne talase koji mogu izazvati fizičke i psihološke efekte, uključujući vrtoglavicu, jake glavobolje, oštar bol u ušima, dezorijentaciju, pucanje bubnih opni, pa čak i trajno oštećenje sluha.