Njemačka i SAD obučavale su saudijske snage optužene za ubijanje jemenskih migranata
Uprkos sve većoj zabrinutosti zbog razmjera kršenja ljudskih prava u Saudijskoj Arabiji pod prijestolonasljednikom i premijerom zemlje, Mohammedom bin Salmanom, i njemačka savezna policijska služba i američka vojska uključene su u obuku saudijskih pograničnih snaga koje UN i organizacije za ljudska prava optužuju da su učestvovale u masovnim ubistvima.
Značajno je da američki sporazum o obuci, čije je finansiranje završilo prošli mjesec propisuje da SAD moraju nadzirati kako se koristi njihova obuka, pri čemu je onima koji prolaze obuku dopušteno samo odbrambeno djelovanje, kako bi zaštitili sebe i svoja mjesta od napada.
Razmjere zlostavljanja otkrio je Human Rights Watch u šokantnom izvještaju ranije ovog mjeseca. Navodi se da su saudijske granične snage koristile eksplozivno oružje kako bi ciljale uglavnom etiopske migrante i tražitelje azila koji su pokušavali prijeći granicu iz Jemena, tvrdnje koje je Saudijska Arabija demantirala.
Usred sve većeg negodovanja zbog ovih tvrdnji, Guardianu je također rečeno da Saudijska Arabija ilegalne upade preko svojih granica sve više tretira kao protuterorističko pitanje, dopuštajući upotrebu smrtonosne sile.
Guardianu je također rečeno da Saudijska Arabija koristi opsežan i centralizovan nadziran elektronski nadzor graničnog područja, što znači da bi trebala moći razlikovati skupine civila kojima se trguje od onih koji su uključeni u oružane upade iz Jemena ili krijumčarenje droge.
Otkrića postavljaju pitanje je li Rijad namjerno ciljao na migrante koji pokušavaju prijeći granicu, što bi Human Rights Watch sugerisao da bi predstavljalo "zločin protiv čovječnosti" ako se utvrdi da je to službena politika.
Guardian je utvrdio da je američka vojska obučavala saudijske snage, uključujući granične snage, bila dio dugotrajnog programa vojne potpore poznatog kao MOI-MAG (Ministarstvo unutarnjih poslova-Grupa za vojnu pomoć) s američkim sudjelovanjem u obuci graničnih snaga počevši od 2008. godine.
Sporazum o obuci saudijskih pograničnih snaga zahtijevao je od Pentagona da sastavi jedinstveni sporazum o tehničkoj suradnji kako bi američkim snagama prvi put omogućio obuku nevojnih snaga, zahtijevajući nadzor nad korištenjem saudijskih jedinica koje su obučili amerikanci.
Potvrđujući dugotrajnu američku obuku saudijskih graničnih snaga, američki dužnosnik rekao je Guardianu: “Komanda američke vojske za sigurnosnu pomoć osiguralo je obuku graničara, koja je bila finansirana za razdoblje od 2015. do 2023., a razdoblje finansiranja završilo je u julu ove godine.”
Dužnosnik nije objasnio zašto je finansiranje završilo.
Sa svoje strane, njemačku obuku saudijskih graničnih snaga provela je savezna policija.
Započevši 2009., program se nastavio sve do 2020., s kratkim prekidom nakon ubojstva novinara Washington Posta Jamala Khashoggija u konzulatu Saudijske Arabije u Turskoj.
Godine 2015. njemački se program ponovno našao na meti kritika kada je saudijski bloger Raif Badawi osuđen na 1000 udaraca bičem i 10 godina zatvora kao kaznu.
Godine 2017., nakon posjeta njemačke kancelarke Angele Merkel kraljevstvu, obuka graničara Saudijske Arabije dodatno je formalizirana s njemačkom saveznom policijom koja je najavila širok raspon programa obuke u Saudijskoj akademiji graničara i njenim regionalnim uredima.
Njemačke i američke misije obuke odvijale su se u tandemu sa širim naporima Saudijske Arabije da unaprijedi sigurnost svoje granice s tehnologijama nadzora, što je pokrenulo dodatna ozbiljna pitanja o tome zašto saudijske vlasti nisu mogle razlikovati civile od naoružanih pojedinaca na jemenskoj granici, piše The Guardian.