Nova Vlada Njemačke planira pooštriti uslove za imigrante, u fokusu i digitalizacija zemlje

Sporazum utire put novom vodstvu u najmnogoljudnijoj članici Europske unije od 27 zemalja, koja ima najveću ekonomiju u Evropi.
Prije nego što Merz može preuzeti kormilo, koalicijski sporazum mora biti odobren na glasanju socijaldemokratskog članstva i na konvenciji Merzove Kršćansko-demokratske unije 28. aprila. Nakon što se te prepreke uklone, donji dom parlamenta, u kojem saveznici imaju 328 od 630 mjesta, može ga izabrati za kancelara.
Merz je rekao da je dogovor "vrlo snažan i jasan signal građanima naše zemlje, kao i jasan signal našim partnerima u Evropskoj uniji: Njemačka dobiva vladu koja je sposobna djelovati i djelovat će snažno".
Upitan o svojoj poruci američkom predsjedniku, Merz je odgovorio: "Ključna poruka Donaldu Trumpu je da se Njemačka vratila na pravi put. Njemačka će ispuniti obaveze u pogledu odbrane i Njemačka je voljna ojačati vlastitu konkurentnost. Mi ćemo Europsku uniju dovesti naprijed".
Buduća koalicija krenula je u jedan veliki projekt prije nego što je uopće postigla dogovor o zajedničkoj vladavini. Prošlog je mjeseca kroz parlament progurala planove za omogućavanje veće potrošnje za odbranu labavljenjem strogih pravila o zaduživanju i osnivanje golemog infrastrukturnog fonda čiji je cilj poticanje stagnirajuće ekonomije.
To je bio preokret za Merza, čija se stranka prije izbora izjasnila protiv novog zaduživanja, a da nije u potpunosti zatvorila vrata budućim promjenama njemačke samonametnute "dužničkog kočnice".
Ostale mjere iz sporazuma više su u skladu s onim za što se zalagao. Koalicija ima za cilj potaknuti ulaganja kompanija, a zatim smanjiti porez na dobit, učiniti prekovremeni rad privlačnijim i smanjiti porez na struju.
Merz, tadašnji opozicioni vođa, smanjivanje migracija stavio je u središte svoje izborne kampanje. U srijedu je rekao da će nova vlada obustaviti obiteljska okupljanja za mnoge migrante, odrediti više "sigurnih zemalja porijekla", pokrenuti "ofanzivu povratka" za odbijene tražitelje azila i vratiti neke ljude na njemačkim granicama u dogovoru sa susjedima.
Također će pooštriti zakon koji je donijela vlada na odlasku, a koji je ublažio pravila za dobivanje državljanstva, ukidajući mogućnost da dobro integrirani podnositelji zahtjeva dobiju njemački pasoš nakon tri, a ne pet godina boravka.
Nova vlada uključivat će "ministarstvo digitalizacije" za modernizaciju zemlje koja još uvijek ima reputaciju zamršene birokracije i staromodne papirologije.
Merz je rekao da koalicija planira smanjiti veličinu federalne administracije za 8 posto tokom svog četverogodišnjeg mandata. No, pozivajući se na Odjel za učinkovitost vlade Sjedinjenih Američkih Država, rekao je da to ne planira učiniti otpuštanjem radnika.
"Ovdje ne zapošljavamo Elona Muska koji će to raditi kao što rade u Washingtonu. Učinit ćemo to... razumno, s osjećajem za mjeru", kazao je.
Izbori su održani sedam mjeseci ranije nego što je planirano nakon što se Scholzova nepopularna koalicija raspala u novembru, tri godine u mandatu koji je bio sve više poremećen unutarnjim sukobima i raširenim nezadovoljstvom. Njemačka, najmnogoljudnija članica Evropske unije od 27 zemalja, od tada je u političkom limbu.
Tržišne turbulencije uzrokovane najavom američkog predsjednika Donalda Trumpa o sveobuhvatnim carinama pojačale su pritisak na Merzovu uniju i socijaldemokrate da privedu svoje koalicijske pregovore kraju. Carine prijete povećati nevolje izvozno jake ekonomije koja se smanjila u posljednje dvije godine.