Posljedice bombardovanja
28

Obnova infrastrukture u Gazi mogla bi potrajati godinama

V. K.
Nakon sukoba slijedi saniranje štete (Foto: EPA-EFE)
Nakon sukoba slijedi saniranje štete (Foto: EPA-EFE)
Predstavnici UN-a te brojni humanitarni aktivisti istakli su kako je posljednji sukob Hamasa i Izraela nanio veliku štetu području Gaze te da bi zbog toga obnavljanje infrastrukture u ovom palestinskom području moglo trajati više godina.

Humanitarni aktivisti su istakli kako je tokom bombardovanja područja Gaze, izraelska vojska uništila zdravstvene, obrazovne i energetske objekte. Kako se navodi, pogođene su bolnice, škole, elektrane kao i postrojenja za desalinizaciju.

Prema riječima aktivista, zbog uništenih objekata, dijelovi Gaze ostali su bez struje i vode, a brojne organizacije već su angažovale sve resurse kako bi što prije započeli obnovu uništenih objekata.

Glasnogovornica UNRWA-e, palestinske organizacije pri Ujedinjenim nacijama Tamara al-Rifai, u razgovoru za The Independent je upozorila kako je ovo bio četvrti sukob u 13 godina na području Gaze, a da su posljednji sukobi došli u periodu kada je područje pogođeno i pandemijom koronavirusa.

"Svaki put kada dođe do sukoba u Gazi, intenzivnim bombardovanjem uništi se infrastruktura, bolnice i fabrike", rekla je ona.

Brojne međunarodne organizacije već su uputile apele za pomoć stanovništvu Gaze, a britanski Crveni krst je također pokrenuo humanitarnu akciju koja za cilj ima pomoć stanovništvu, ali i zdravstvenim radnicima koji i dalje moraju brinuti o pacijentima koji su u bolnici zbog koronavirusa.

Ministarstvo zdravlja Gaze u međuvremenu je zatražilo finansijsku pomoć od skoro 50 miliona dolara, te su naglasili kako su u sukobima koji su trajali 11 dana ukupno 22 zdravstvene institucije pretrpjele djelimičnu ili potpunu štetu.

Također, ministarstvo je navelo kako u ovom trenutku postoji velika opasnost od širenja koronavirusa u skloništima u kojima je trenutno smješteno hiljade raseljenih ljudi.

Prema procjeni UN-a, tokom sukoba Hamasa i Izraela u Gazi je raseljeno više od 72.000 ljudi, a 2.500 građana trajno je ostalo bez domova.

Tokom napada uništen je i veliki broj škola, a iz organizacije Save the Children su naglasili kako bombardovanje objekata poput škola predstavlja neoprostiv čin.

"Bombardovanje škola i bolnica predstavlja ozbiljno kršenje ljudskih prava. Nakon svakog sukoba možemo vidjeti kako su životi djece izloženi riziku te da oni predstavljaju najugroženiju skupinu u ratovima", rekli su iz organizacije Save the Children.