Od teroriste do pregovarača: Amerikanci će se u Damasku sastati s liderom sirijskih pobunjenika
Barbara Leaf, visoka zvaničnica State Departmenta za Bliski Istok, predvodit će delegaciju u narednim danima, prema izvorima Financial Timesa upoznatim sa situacijom.
Sastanak bi bio prvi formalni susret licem u lice između SAD-a i lidera Hayat Tahrir al-Shama, koji je predvodio ofanzivu koja je svrgnula Assada prije dvije sedmice nakon munjevite ofanzive protiv režima.
Planirana posjeta SAD-a dolazi u trenutku kada Jolani, koji sada koristi svoje ime po rođenju Ahmed al-Šarea, poziva zapadne zemlje da ukinu sankcije Siriji, dok Washington pokušava spriječiti terorističke grupe, uključujući Isis, da iskoriste vakuum moći koji je ostao nakon Assadovog pada.
Zvaničnici SAD-a kažu da bi razmotrili ukidanje HTS-ove terorističke oznake, koja je na snazi od 2018. godine, i sankcija sirijskoj državi ako grupa pokaže predanost "inkluzivnoj" vladavini i očuvanju stabilnosti.
"Ako ne želite tu izolaciju, postoje određene stvari koje morate učiniti kako biste zemlju pomaknuli naprijed i osigurali da je pomičete naprijed na inkluzivan način, kako biste se pozabavili nekim sigurnosnim izazovima, bilo da su to hemijsko oružje, bilo grupe poput ISIS-a", rekao je Antony Blinken, američki državni sekretar.
Putovanje Amerikanaca uslijedilo bi nakon posjeta Damasku koje su ranije ove sedmice obavili zvaničnici iz Francuske, Njemačke i Ujedinjenog Kraljevstva. Blinken je u četvrtak za Bloomberg izjavio da razmatra slanje delegacije u Siriju u narednim danima.
"Važno je imati direktnu komunikaciju", rekao je, ne otkrivajući koga će poslati niti što je odlučeno.
Američki zvaničnici već su bili u kontaktu s HTS-om kako bi razgovarali o političkoj tranziciji Sirije i naglasili važnost pronalaska Austina Ticea, američkog novinara otetog u Damasku 2012. godine.
Teroristička oznaka SAD-a na HTS i njegovog lidera znači da Washington grupi ne može ponuditi materijalnu podršku, ali može komunicirati s njima. Jolani je izjavio da Assadov odlazak znači da bi sankcije državi trebale biti ukinute.
Američki zvaničnici ohrabreni su Jolanijevim pomirljivim izjavama i obećanjima da će voditi ujedinjenu Siriju. Ali kažu da će izazov sada biti vidjeti hoće li njegova djela biti u skladu s riječima.
EU planira ponovno otvoriti svoju misiju u Damasku.
Turska i Katar ponovo otvaraju ambasade koje su zatvorili nakon što je Assad brutalno ugušio narodni ustanak 2011. godine koji se pretvorio u građanski rat. Ankara, koja ima veze s HTS-om, bila je među glavnim podržavaocima sirijskih pobunjeničkih frakcija.
SAD je zabrinut da bi ISIS mogao iskoristiti vakuum moći u Siriji kako bi se ponovno okupio i pokrenuo nove napade. Oko 900 američkih vojnika ostaje na sjeveroistoku zemlje kako bi se borilo protiv terorističke grupe. SAD je intenzivirao svoje vojne operacije protiv ISIS-a otkako je Assadov režim kolabirao ranije ovog mjeseca.