Program "Erasmus plus" započet je 1987. godine, a od 2014. mogućnost učešća nudi se učiteljima, pripravnicima i volonterima.
U novoj fazi do 2027. program bi trebao uključiti još više građana - one sa manjim mogućnostima, one koji žive na udaljenijim područjima, ali i osobe starije dobi, tako da će više ljudi koji su u nepovoljnom položaju moći da ima koristi od jezičkog osposobljavanja, administrativne podrške, mobilnosti ili e-učenja.
U posljednjih 30 godina u programu "Erasmus plus" učestvovalo je više od devet miliona ljudi, a očekuje se da će se u novoj fazi uključiti i do 12 miliona, navodi Evropski parlament na svojoj web stranici.
Program trenutno pokriva 33 zemlje, 27 zemalja članica EU, Tursku, Sjevernu Makedoniju, Srbiju, Norvešku, Island i Lihtenštajn, a otvoren je i za partnerske zemlje širom svijeta.
U skladu sa prioritetima EU, program je usmjeren na digitalnu i zelenu tranziciju, pa će promovisati zdrav način života i cjeloživotno učenje za odrasle.
Za razliku od prethodnog programa, novi "Erasmus plus" obuhvatat će i boravak polaznika programa za obrazovanje odraslih u drugoj državi članici do najviše šest mjeseci.
Inicijativa "Evropski univerziteti" omogućit će studentima sticanje diplome kombinovanjem studija u nekoliko zemalja EU.