Otkriveno kako su lideri Zapada odgovorili na ruske prijetnje nuklearnim oružjem u Ukrajini
Ruski predsjednik Vladimir Putin prvi je nagovijestio mogućnost ograničenog nuklearnog udara na Ukrajinu u svom govoru uoči sveobuhvatne invazije u februaru 2022. Nakon aneksije četiri ukrajinske oblasti, obećao je da će upotrijebiti sva sredstva ba raspolaganju za odbranu ovih osvajanja.
"Te su prijetnje potaknule SAD, Veliku Britaniju i Francusku da obećaju odmazdu konvencionalnim oružjem", piše Seddon pozivajući se na neimenovane vršitelje dužnosti i bivše dužnosnike.
Prema izvorima FT-a, svoju je ulogu odigrao i kineski lider Xi Jingping, koji je lično upozorio Putina da ne koristi nuklearno oružje, konkretno tokom posjete Moskvi u martu 2023. godine.
Ranije su stručnjaci pretpostavili mogućnost konvencionalnog odgovora Zapada na ruski nuklearni napad na Ukrajinu. Dužnosnici NATO-a rekli su novinarima o "fizičkom odgovoru", ali bez detalja.
Konačno, prošle jeseni Putin je priznao da korištenje nuklearnog oružja ne bi imalo političkog ili vojnog smisla i uglavnom je prestao govoriti o svom atomskom arsenalu.
Trenutno Rusija pribjegava temi nuklearnog oružja, pokušavajući odvratiti daljnju vojnu podršku Zapada Ukrajini, navodi Seddon pozivajući se na zapadne stručnjake.
Između ostalog, naredio je postavljanje nuklearnih punjenja u susjednoj Bjelorusiji i inicirao deratifikaciju Ugovora o sveobuhvatnoj zabrani nuklearnih proba, što bi moglo utrti put obnovi nuklearnih proba po prvi put od raspada SSSR-a.