Naime, jedan od četiri Amerikanca iz generacije Z (oni koji su rođeni krajem 90-ih i početkom 2000-ih godina) bi se iselio iz Sjedinjenih Američkih Država zbog boljih programa socijalne skrbi, kao što je zdravstvena zaštita. Ovo je pokazalo oktobarsko istraživanje kojim je bilo obuhvaćeno 3.000 osoba starosti od 18 do 26 godina, a koje je provedeno preko internetkse platforme Preply.
Među njima je 19 posto onih koji bi napustili svoju državu radi novog kulturnog iskustva, 18 posto je onih koji bi iselili zbog visokih životnih troškova u SAD-u, a 17 posto je onih koji bi iselili zato što im se ne sviđa američko političko okruženje. Čak je 59 posto onih koji su kao razlog zašto žele otići iz SAD-a naveli nasilje uzrokovano upotrebom oružja. Kada su u pitanju države u kojima bi željeli živjeti, riječ je o:
-
Velikoj Britaniji;
-
Kanadi;
-
Japanu;
-
Nizozemskoj;
-
Singapuru;
-
Australiji;
-
Švicarskoj;
-
Italiji;
-
Njemačkoj;
-
Irskoj.
Dakle, na vrhu liste su zemlje engleskog govornog područja, pa je za pretpostaviti da 67 posto ispitanika ne zna strani jezik. Nadalje, prema podacima Organizacije za ekonomsku saradnji i razvoj država (OECD), Japan, Italija i Njemačka su države koje najviše troše na socijalnu skrb u odnosu na BDP. Mladi Amerikanci priželjkuju i tople i sunčane zemlje, kao što su Singapur i Australija, a u kojima živi veliki broj useljenika.
Onih koji namjeravaju živjeti izvan SAD-a na neodređeno vrijeme je 34 posto, 33 posto je onih koji bi izvan SAD-a bili jednu do tri godine, dok je 12 posto onih koji bi izvan SAD-a bili kraće od godinu dana.
Dvije trećine je mladih Amerikanaca koji bi porodicu zasnovali u inostranstvu, dok je skoro jednak broj onih koji su kazali da njihova želja za životom u inostranstvu raste kako stare, prenosi CNBC.