Naime, Letwin je predložio amandman prema kojem se dopušta da parlament vodi dnevni red kada se radi o Brexitu, umjesto premijerke Therese May. Amandman je podržalo 329 zastupnika, dok je 302 bilo protiv.
U praksi to znači da parlament više nije vezan opcijama koje na dnevni red postavlja premijerka, već sada parlament odlučuje šta će staviti na dnevni red te tako pokušati pronaći rješenje za izlazak iz krize.
Već u srijedu se očekuje da parlament glasa o maksimalno sedam mogućih opcija za Brexit, ali CNN navodi da premijerka May nije obavezna prihvatiti to što izglasaju.
Theresa May definitivno nema podršku parlamenta za svoj prijedlog, koji je već dva puta stavljala na dnevni red i oba puta je odbijena. Ipak, očekuje se da parlamentarci u srijedu, između ostalog ponovo glasaju o prijedlogu premijerke May o Brexitu.
BBC špekuliše da su neke od opcija na glasanju povlačenje člana 50 i odustajanje od Brexita, novi referendum, glasanje za sporazum Therese May uz dodatak carinske unije, glasanje o sporazumu o slobodnoj trgovini sa EU ili u konačnici glasanje o Brexitu bez sporazuma sa EU.