Pomorska pitanja
19

Patrušev je otkrio novi plan za Rusiju: Ciljaju na "NATO jezero"

F. H.
Nikolaj Patrušev, ruski političar i član najužeg kruga predsjednika Vladimira Putina, rekao je za Kommersant o planu Rusije da poveća svoju ulogu u Baltičkom moru. On je "NATO jezero" nazvao najvažnijom vojnom i sigurnosnom zadaćom zemlje.

NATO je stalno povećavao svoju kontrolu nad Baltičkim morem, koje se sada često naziva NATO jezerom. More u sjevernoj Europi je gotovo potpuno zatvoreno i ključno je za trgovinu, vojnu strategiju i energetsku infrastrukturu, s nižim salinitetom zbog dotoka slatke vode iz rijeka.

Graniči s Danskom, Estonijom, Finskom, Njemačkom, Latvijom, Litvom, Poljskom, Rusijom i Švedskom. Jedina nečlanica NATO-a koja sada izlazi na Baltičko more je Rusija, nakon što su se Finska i Švedska pridružile 2023.

Patrušev je bio sekretar Vijeća sigurnosti Rusije između 2008. i 2024. Odigrao je ključnu ulogu u aneksiji Krima 2014. i invaziji na Ukrajinu 2022. godine.

Govoreći za ruski list Kommersant u ponedjeljak, Patrushev je rekao: "Amerikanci i njihovi evropski saveznici zauzeli su kurs prema militarizaciji Baltičkog mora".

Rekao je da je to "tradicionalna strategija" Zapada, a "naši baltički mornari uvijek su rušili planove agresora".

"Osiguranje sigurnosti na Baltiku najvažnija je vojno-politička zadaća. Otkako su se Švedska i Finska pridružile NATO-u, a također u pozadini potkopavanja Sjevernog toka, Rusija poduzima dodatne mjere kako bi zaštitila svoj teritorijalni integritet i ekonomski suverenitet. Moramo povećati svoju ulogu u Svjetskom okeanu. Moramo povećati vlastite sposobnosti, a pritom jačati suradnju s prijateljskim zemljama", rekao je.

Patrušev je također rekao da zemlje BRICS-a (Brazil, Rusija, Indija, Kina i Južna Afrika) imaju "veliki potencijal u pomorskom sektoru".

Rekao je da zemljopis zemalja BRICS-a znači da moraju zajednički raditi u svjetskim okeanima kako bi održali stabilnost i sigurnost pomorskih komunikacija, koncentrirajući napore u brodogradnji, razvoju infrastrukture luka, obuci osoblja i uvođenju novih tehnologija.

Nakon ruske sveobuhvatne invazije na Ukrajinu u februaru 2022. godine, Finska i Švedska pridružile su se NATO-u. To je rezultiralo time da je Baltičko more sada okruženo članicama NATO-a.

Sjedište ruske Baltičke flote je u eksklavi Kalinjingrad. Smještena između članica NATO-a Poljske i Litve, bila bi prva crta u svakom sukobu između Moskve i saveza.

Patrushev je također optužio SAD i Velika Britanija da imaju namjeru sabotirati podvodne internetske kablove i da imaju planove za destabilizaciju pomorske trgovine energijom.

Također je rekao Kommersantu da SAD i Velika Britanije stoje iza napada iz septembra 2022. godine na plinovode Sjeverni tok 1 i Sjeverni tok 2 koji su još uvijek obavijeni velom misterija - te da planiraju druge.

Rekao je da bi "američke i britanske specijalne službe" imale opremu i osoblje potrebno za izvođenje takve operacije, kao sredstvo "promicanja svojih ekonomskih interesa".