Pet različitih tumačenja: Zašto je Putin zapravo naredio povlačenje iz Sirije?
Analitičar Nikolas K. Gvosdev piše o pet načina na koji se može tumačiti Putinova odluka.
1. Cilj je ispunjen Najjednostavnije tumačenje, navodi Gvosdev, je ono koje je Rusija zvanično saopštila - misija je bila uspješna. Ruske vojne snage su zaista uspjele pomoći vojsci pod kontrolom svog saveznika Bashara al-Assada da učvrsti svoje položaje i osvoji izgubljene teritorije.
2. Povuci se dok si u prednosti Ruska intervencija u Siriji promijenila je imidž zvanične Moskve u svijetu i pokazala je da je ruska vojska spremna brzo reagovati izvan svoje teritorije. Na taj način Putin je uputio upozorenje svijetu da SAD nisu jedine koje mogu intervenisati gdje im se prohtije. S obzirom na početak mirovnih pregovora u Ženevi, Rusija pravovremeno povlači svoje trupe i ne mora više dokazivati svoju moć.
3. Izbjegavanje "Afganistanskog scenarija" Putin nije mogao predvidjeti koliko bi dugotrajna intervencija u Siriji mogla da degradira rusku vojnu sposobnost i da dovede do narodnog nezadovoljstva. On nije želio upasti u zamku sirijske opozicije koja je željela zagorčati život Rusima tokom operacija u Siriji, kako bi imali velike ljudske i finansijske gubitke. Zato je Putin odlučio povući glavninu trupa.
4. Usluga Saudijskoj Arabiji
Rusija želi sporazum sa Saudijskom Arabijom o stabilizovanju svjetskog energetskog tržišta, kako bi se cijene oporavile, a ruski budžet ponovo počeo da puni. Rusija zbog toga nije željela mogući otvoreni sukob sa Saudijskom Arabijom na sirijskoj teritoriji.
5. Poruka saveznicima Gvosdev navodi da je Putin povlačenjem trupa signalizirao Assadu ali i drugim saveznicima u svijetu da "Rusija nije bure bez dna". Poruka drugim zemljama je jasna: Rusija će pomoći ali neće slati neograničena tehnička, finansijska i druga sredstva.