Brojne su špekulacije o tome šta zapravo izaziva tu svjetlost, a naučnici imaju nekoliko teorija o ovom fenomenu.
U intervjuu za časopis National Geographic 2014. godine, naučnik i viši istraživač u NASA-i i profesor fizike na Univerzitetu San Jose te jedan od koautora studije o tim svjetlima Friedemann Freund pokušao je objasniti ovu pojavu.
What is the blue light?!#earthquake #Turkey #Syria_earthquake #Syria #EarthquakeTurkeySyria pic.twitter.com/K2cObx9LxS
— Ayham marjeh (@Ayhammarjeh) February 20, 2023
"Kao da ste uključili bateriju u Zemljinoj kori", slikovito je opisao Freund.
Osim ove, postoji i niz drugih teorija, a jedna navodi kako se tokom tektonskih poremećaja stvara takozvani piezoelektrični učinak tokom kojeg stijene, koje sadrže kvarc, proizvode jaka električna polja kada su kompresirane na određeni način.
Ove teorije teško je dokazati, jer su “potresna svjetla”, kao i potresi tokom kojih se pojavljuju, veoma nepredvidljiva i kratkog trajanja.
Neki geolozi smatraju kako ta svjetlost nema nikakve veze sa zemljom. Tvrde kako je riječ o eksplozijama koje dolaze iz generatora i drugih energetskih sistema tokom potresa, a koje se onda mogu vidjeti na noćnom nebu.
U jednoj studiji koju je radio fizičar sa Univerziteta Rutgers u New Jerseyju, a koja je objavljena 2014., zrnca različitih materijala, poput brašna, plastike i gipsa, stvaraju napon kada se protresaju.
Naučnici su ovaj učinak pripisali trenju između zrna materijala, a njihov eksperiment proturječi drugim, gore navedenim teorijama.