Nestašice hrane
0

Pokušaj nasilnog upada u predsjedničku palatu na Šri Lanci

S. Š. U.
Foto: EPA-EFE
Foto: EPA-EFE
U sinošnjim protestima skoro 50 osoba povrijeđeno je nakon što su vlasti koristile suzavac i vodene topove kako bi odvratile stanovništvo od upada u dom Gotobaya Rajapakse, predsjednika Šri Lanke. Građani krive vladu zbog sve dublje ekonomske krize.

Najveća kriza do sada uzrokovala je masovno nezadovoljstvo budući da građani ne mogu naći plin za kuhanje, lijekove i osnovne prehrambene namirnice poput mlijeka u prahu jer država nema stranih valuta u zalihama kojima bi platila uvoz robe.

Stotine ljudi u demostracijama pozvali su na podnošenje ostavki članova vlade i predsjednika zbog načina na koji se nose sa nastalom krizom. Porodica Rajapaksa vlada ovim ostrvom. Ministar finansija, premijer i ministar poljoprivrede su predsjednikova braća. Njegov nećak je ministar sporta.

U blizini predsjedničke kuće u Mirihani, demonstranti su zapalili vojni autobus i policijska vozila. Sigurnosne snage koristile su suzavac i vodene topove. Zbog nasilja je uveden policijski sat koji je trajao do petka i ukupno 45 osoba je uhapšeno dok je 50 osoba povrijeđeno uključujući i novinare koji su prevezeni u bolnicu.

Već nakon ranijih nestašica goriva, protesti protiv predsjednika organizirani su diljem ostrva, ekonomska kriza ostavila je puteve praznim a benzinske pumpe zatvorenima. Ukoliko negdje i uspiju naći gorivo, stanovnici Šri Lanke plati će ga po cijeni 200% višoj no što je to bio slučaj ranije.

Struje nema po 10 do 12 sati dnevno što znači da klima uređaji također ne rade kao i da bolnice ne mogu funkcionirati budući da su generatori prazni. Lijekova nema. Kako bi sačuvala električnu energiju, vlada je ugasila uličnu rasvjetu.

Odluka vlade od prošle godine da se okrene organskoj poljoprivredi bez upotrebe hemijskih gnojiva ili pripreme farmera na nove uslove, imala je katastofalne posljedice po zalihe hrane u zemlji.