Linija Pariz - Berlin
18

Politička nestabilnost zadrmala osovinu na kojoj "stoji" Evropska unija

N. Ž.
Macron i Scholz "uzdrmali" EU (Foto: Reuters)
Macron i Scholz "uzdrmali" EU (Foto: Reuters)
Partnerstvo Njemačke i Francuske je bilo osnova svih pozitivnih pomjeranja unutar Evropske unije, a političke nestabilnosti u Berlinu i Parizu sada su uzdrmali cijeli blok, piše Euronews.

U Francuskoj, predsjednik Emmanuel Macron je krajem juna raspustio parlament nakon odličnog rezultata ekstremne desnice na izborima za Evropski parlament, a poslije izbora je morao pristati na saradnju s Republikancima, umjereno desnom strankom, kako bi njegov Ansambl ostao na vlasti.

S druge strane, njemački kancelar Olaf Scholz je odlukom da smijeni ministra finansija Christian Lindnera suštinski urušio svoju vladu i doveo do vjerovatnih vanrednih izbora za kraj ove ili početak naredne godine.

U izjavi za Euronews, istraživač u njemačkom Institutu za vanjsku politiku (DGAP) Jacob Ross kaže da su ove nestabilnosti u vlastima urušile legitimitet njihovih liderskih pozicija unutar EU.

"Emmanuela Macrona je odbio francuski elektorat, dok je Scholza odbila njegova koalicija", kaže Ross.

Dodaje još i da se tek treba vidjeti šta će se desiti unutar Njemačke, odnosno da li će i koliko njemački građani kazniti svog kancelara.

"Vanredni izbori u Njemačkoj će pokazati da li će Scholz biti kažnjen i da li je nestabilnost došla više unutar koalicije nego unutar stanovništva. Izbori u Francuskoj su oslabili Macrona i limitirali ga u diskusijama unutar Evropske unije", stava je Ross.

Euronews još podsjeća da Scholz nije doziv poljskog premijera Donalda Tuska na "jedinstven stav" o zajedničkoj evropskoj odbrambenoj politici.

Na tom sastanku bi se trebali izdvojiti lideri baltičkih i sjevernoevropskih zemalja, kao i premijer Velike Britanije Keir Starmer, koji bi mogli iskoristiti šansu stvorenu nestabilnostima untar Francuske i Njemačke za veći utjecaj širom Evrope.

Tajming za ova dešavanja širom Evropske unije nije mogao biti gori, imajući u vidu pobjedu Donalda Trumpa na predsjedničkim izborima u SAD-u.

Trump je u prvom mandatu pokazao da preferira bilateralnu saradnju s državama EU, iznad razgovora s predstavnicima ovog bloka koji bi predstavili ujedinjen stav cijelog kontinenta.