Analiza vojnih eksperata
94

Ponestaje li Rusiji balističkih projektila i zašto koriste hipersonične rakete?

M. G.
Foto: Twitter
Foto: Twitter
Rusija je saopćila da je dva puta rasporedila svoju najnoviju hipersoničnu raketu Kinzhal (Bodež) u Ukrajini, tvrdeći u nedelju da je uništila skladište goriva u blizini Mikoljeva, a u subotu i podzemno skladište raketa i municije na zapadu.

Ruska državna novinska agencija RIA Novosti saopćila je da su napadi predstavljali prvu upotrebu oružja sljedeće generacije od početka rata u Ukrajini, a zapadni analitičari kažu da su to prvi put da su hipersonične rakete korištene u borbi.

Ruski predsjednik Vladimir Putin opisao je Kinzhal, dizajniran za lansiranje iz borbenog aviona MiG, kao "idealno oružje". Može letjeti do 10 puta većom brzinom od zvuka i, poput sporije krstareće rakete, može manevrisati usred leta, što otežava praćenje i presretanje sistema protivvazdušne odbrane, piše Guardian.

Rakete se mogu koristiti za isporuku konvencionalnih bojevih glava većim brzinama i preciznije od drugih, ali se mogu koristiti i za isporuku nuklearnog oružja. Nekoliko zemalja radi na tehnologiji, uključujući Kinu i SAD.

Vasilij Kašin, ruski analitičar, rekao je da bi veća prodorna i destruktivna moć sistema Kinzhal bila efikasnija od podzvučnih projektila u uništavanju podzemnih skladišta, ali drugi stručnjaci sugerišu da to neće imati veći uticaj na kurs sukoba.

Pavel Felgenhauer, još jedan ruski analitičar, rekao je da će projektil malo promijeniti odnos snaga na tlu u Ukrajini osim "davanja određenog psihološkog i propagandnog efekta", dodajući da njegova upotreba može ukazivati ​​na to da ruskim snagama ponestaje drugog oružja.

Belgijski analitičar strategije odbrane, Joseph Henrotin, također je rekao da Rusiji možda ponestaje balističkih projektila kratkog dometa Iskander ili da želi povećati ulog postavljanjem hipersonične rakete sposobne za nuklearni napad.

Ukrajinska vlada je potvrdila napade, ali je rekla da još nije u stanju reći koja je vrsta projektila korištena.