Svijet
0

Poreska uprava Velike Britanije želi provesti istragu o slučaju "Dosje Panama"

Anadolija
Poreska uprava Velike Britanije (HMRC) zatražila je od Međunarodnog konzorcijuma novinara istraživača (ICIJ) da joj odobri pristup otkrivenim tajnim dokumentima "Dosje Panama“ kako bi provela istragu navoda o pranju novca i izbjegavanju poreza posredstvom offshore kompanija u Panami.

Jedna od čelnica britanske Poreske uprave Jennie Granger je za BBC izjavila kako je ta Uprava odlučna da rasvijetli sve pokušaje i kazni sve odgovorne za finansijske malverzacije i zloupotrebu službenog položaja. Dodala je da je Uprava i ranije imala neka saznanja da se posredstvom osnivanja offshore kompanija izbjegava plaćanje poreza i da je i posljednji takav slučaj otkrivanja 11,5 miliona tajnih dokumenata kompanije Mossack Fonseca iz Paname, koja je brojnim svjetskim državnicima pomagala u pranju novca i izbjegavanju plaćanja poreza.

"Od ICIJ-a smo zatražili da nam ustupe otkrivene dokumente iz Paname i detaljno ćemo ih istražiti. Shodno rezultatima istrage ćemo efikasno reagirati. Naša poruka utajivačima poreza je jasna, a ona je da za njih nema raja za utaje na Zemlji. Neka niko ne sumnja, era skrivanja novca na računima offshore kompanija je prošlost“, kazala je Granger.

Međunarodni konzorcijum novinara istraživača (ICIJ) je otkrio 11,5 miliona tajnih dokumenata o poslovanju pomenute kompanije u Panami i podijelio ih sa 80 svjetskih medijskih kuća.

Njemački list "Suddeutsche Zeitung" i britanski "The Guardian" su objavili dio tih dokumenata koji otkrivaju kako su ofshore kompanije prale novac i izbjegavale poreze brojnih klijenata, među kojima su bile i desetine predsjednika i visokih zvaničnika država iz cijelog svijeta, kao i biznismena, sportista i drugih javnih ličnosti i poslovnih subjekata.

Riječ je o jednom od najvećih slučajeva otkrivanja tajnih dokumenata u historiji, a u javnosti je nazvan "Dosje Panama" (Panama Papers).

Navodno se u tajnim dokumentima pominju i imena šest britanskih lordova, tri parlamentarca iz reda vladajuće Konzervativne partije i veliki broj biznismena koji su bili izdašni donatori političkih partija u toj zemlji. Među imenima koja se dalje pominju u tim dokumentima je i ime Iana Camerona, 2010. godine preminulog oca britanskog premijera Davida Camerona.